Jak AAA Auto obiecało naprawę silnika i zamilkło

17
19822

Sprawa jakich wiele. Pan Maciej kupił od Autocentrum AAA Auto samochód Skoda Octavia z 2009 r. Z ustnych deklaracji sprzedawców wynikało, że z samochodem nie powinno być żadnych problemów. Poziom obsługi przy kupnie znacząco odbiegał na plus od tego, do czego jest się przyzwyczajonym przy kupnie samochodu używanego.

Dalsza część historii to liczby. 34.000 zł za samochód (cena + gwarancja), 2 tygodnie swobodnej jazdy, 500 km przejechanych od momentu kupna i kontrolka oleju. Dalsze testy wykazują zużycie na poziomie 1,5 l / 1000 km. Możliwy koszt naprawy to 9.500 zł, czyli 27,94 % ceny samochodu.

Pan Maciej wniósł reklamację i otrzymał enigmatyczną odpowiedź: “kupujący został przy kupnie zapoznany ze stanem pojazdu, który zaakceptował. Przedmiotem reklamacji nie są wady, za które odpowiada Sprzedający, dlatego Sprzedający odrzuca reklamację. W danym przypadku chodzi o oczywiste wady, tzn. takie, o których Kupujący w momencie zawierania umowy kupna wiedział lub powinien wiedzieć”.

O tym w jaki sposób kupujący miał zbadać przy kupnie zużycie oleju, sprzedawca nie poinformował. Na dalszym etapie wkroczyliśmy my. Najpierw wysłaliśmy zawiadomienie o wadzie, później oświadczenie o obniżeniu ceny na kwotę 9.500 zł. Na drugie z naszych pism otrzymaliśmy odpowiedź, która pokazała nam – jak wtedy myśleliśmy – że AAA Auto będzie chciało nam pomóc. Zaoferowano nam naprawę pojazdu.

Sprawy związane z silnikami są bardziej wymagające. Często znamy objaw problemu, ale nie znamy przyczyny. Diagnostyka jest droga, a po jej rozpoczęciu, najlepiej od razu wziąć się za usuwanie wady, co może utrudnić realizowanie roszczeń. Sprzedawcy oferując usuwanie wady, często nie wiedzą, że przez usunięcie wady trzeba rozumieć doprowadzenie pojazdu do takiego stanu, w jakim wady by nigdy nie było, a nie jedynie podreperowanie go. Mając nadzieję, że AAA Auto podchodzi do sprawy podobnie, wysłaliśmy pismo z proponowaną technologią naprawy i wzorem protokołu przekazania pojazdu. Przypomnieliśmy też na czym, zgodnie z przepisami, polega usunięcie wady.

Na powyższe pismo nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Klient skontaktował się więc z AAA Auto samodzielnie. Sprzedawca zamiast odnieść się do naszego pisma, zupełnie zapomniał o złożonej deklaracji i sporządził tradycyjny protokół reklamacyjny, w którym… odrzucił nasze roszczenia. Tak, tuż po tym, jak zaoferował naprawę. Tak, znowu bez jakichkolwiek dowodów na okoliczność tego, że mieliśmy wiedzieć, w momencie kupna, o silniku zużywającym olej w ilości 1,5 l / 1000 km.

Oczywiście i na ten protokół przygotowujemy odpowiedź obszernie opisującą stan prawny i faktyczny sprawy, ale ponownie, nikt nie zdecydował się nam odpisać. Z racji tego, że nie takich standardów oczekujemy od podmiotu, który może być niedługo uznany za lidera w sprzedaży samochodów używanych, kupujący zdecydował się wnieść do sądu zawezwanie do próby ugodowej. Termin posiedzenia został wyznaczony na 2 lutego 2018 r. Mamy nadzieję, że do tego czasu strony wypracują porozumienie, a sprzedawca przypomni sobie o złożonej propozycji naprawy.

Niewykluczone, że do tej i innych spraw Autocentrum AAA Auto będziemy wracali w kolejnych artykułach. Szczególnie ciekawe są sygnały kupujących o stosowaniu protokołu stanu technicznego, w którym każdy pojazd mający przebieg powyżej 200.000 km ma stan techniczny klasyfikowany jako “bardzo zły” (pytanie w takim razie dlaczego te samochody są dopuszczone do ruchu). W opisywanej sprawie pan Maciej nie otrzymał takiego protokołu do podpisu, ale w kilku innych sprawach, w których zwrócono się do nas o pomoc, takie protokoły były sporządzane.

Wątpliwości budzi też powszechne wykorzystywanie w decyzjach reklamacyjnych odrzucających roszczenia kupujących wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 marcia 1981 r., który jest jedynym wyrokiem powszechnie wykorzystywanym przez sprzedawców, ponieważ zawiera korzystne dla nich sformułowania, mimo że, co do meritum, wyrok dotyczy po prostu powszechnie znanego podziału na wady nieeksploatacyjne i eksploatacyjne (za te ostatnie sprzedawca odpowiada zazwyczaj tylko wtedy, gdy składał zapewnienia co do ich nieistnienia).

Zakończenie sprawy

Ze względu na klauzulę poufności nie jesteśmy uprawnieni do poinformowania o treści ugody, ani o tym, czy do jej zawarcia doszło, czy też nie. Możemy natomiast poinformować, że sprawa pomiędzy naszym klientem a Autocentrum AAA Auto została zakończona.

Przepisy i pomoc prawna

Uprawnienia kupującego z tytułu rękojmi opisuje ten artykuł. Dochodzenie roszczeń jest możliwe nawet w okresie do 3 lat od kupna, a w przypadku zatajenia wady przez sprzedawcę, jeszcze dłużej. Uporządkowane informacje o wszystkich aspektach uprawnień kupującego przy kupnie pojazdu z wadami fizycznymi zostały opisane tutaj.

W przypadku chęci pomocy prawnej w podobnej sprawie lub w innych aspektach prawa motoryzacyjnego napisz do nas.

Jesteś sprzedawcą? Masz prawa, podobnie jak kupujący

Każdy kupujący prędzej, czy później będzie również sprzedawcą samochodu. Jeśli sprzedałeś samochód, również możesz skorzystać z naszej pomocy, ponieważ niejednokrotnie roszczenia kupujących okazują się niezasadne. Jest tak np. wtedy, gdy sprzedawca nie składał żadnych zapewnień o stanie pojazdu, a samochód ma typowo eksploatacyjne wady (np. zużyte sprzęgło). Jeśli sprzedałeś samochód i chcesz ustalić, czy istnieją podstawy Twojej odpowiedzialności, skontaktuj się z nami.

17 KOMENTARZE

 1. Drodzy Państwo jeśli chcecie zostać oszukani, zmanipulowani i obsłużeni w sposób karygodny to jak najbardziej, udajcie się do komisu AAA. Nikt nic nie wie, nikt nic nie pamięta, istny cyrk na kółkach. Pracowników tam pod dostatkiem, ale panie glownie przechadzają się jak po wybiegu (żeby jeszcze było na co popatrzeć…), menadżerów tam jak mrówków, ale nie wiem od czego, nawet dzień dobry nie powiedzą. Pani kierownik umawia się na spotkanie po czym ukrywa się w firmie i udaje, że jej nie ma, nie pamięta też rozmów z przed kilku godzin. Samochody mają zawyżone ceny na ostatecznym etapie negocjacji, autentyk dołączają 1000zl do ceny, która jest wystawiona na samochodzie, Art. 23 o prawach konsumentach jasno i wyraźnie mówi o tym, że nie wolno zatajać kosztów. Generalnie strata czasu, samochód też podejrzany…Generalnie miejsce w którym można zobaczyć JAK NIE TRAKTOWAĆ KLIENTÓW I JAK NIE ZARZĄDZAĆ ZESPOŁEM SPRZEDAŻY. Polecam to miejsce na robienie tajemniczego klienta :) trenerzy, handlowcy możecie się tam na prawdę zainspirować:) Mało tego po wyjściu z komisu zaczepił nas jakiś pan, który kupił samochód kilka dni temu właśnie w tym komisie i przyszedł to reklamować, mówiąc, że prawie się zabił tym samochodem. Przestało działać wspomaganie układu kierowniczego

 2. Dołączę do rzeszy oszukanych klientów AAA Auto .Mój proces reklamacyjny trwa od kwietnia 2019 .*Firma AAA Auto po piśmie od PIH oraz Rzecznika Praw Konsumenta odmówiła pozasadowego rozwiązania reklamacji.Sprawę przekazałam do prokuratury.
  Zachęcam wszystkich do złożenia pozwu zbiorowego ..
  Widać że jest nas wielu.

 3. Witam ja tez probowalem pohandlowac z ta firma czeski kogucik.Pojechalem do nich z zamiarem zamiany auta.Na dzien dobry oszustwo do ceny z olx trzeba dodac 1000zl oplaty manipulacyjne chyba zlodziejskie czeski film.Na moim aucie chcieli uszczelic od razu 10tys zl zaproponowali mi taka cene ze tylko smiechem ich z…W ogloszeniach wypisuja glupoty jakies o ich gwarancji na auta a to wszystko dyrdymaly pisza auto bezwypadkowe oczywiscie auto bite,auto w opisie podgrzewane fotele na przyklad na miejscu podgrzewania brak,niekompetentne barany tam pracuja itylko lataja zakreceni do menadzerow jak niedorobieni i pytaja o kazda decyzje.Pprostu czeska firma krzak liczaca glownie na naiwnych klientow.Klamia i oszukuja na kazdym kroku,mam nadzieje ze jak najmiej ludzi da sie nabrac,i ze szybko ta czeska komedia zniknie z polski niech sobie robia czeski film u siebie.

 4. I jak tam Panie Oskarze się toczy sprawa bo już miesiąc temu była ugoda, jak wygląda coś odzyskaliście czy się nie udało ?

 5. Proszę o opisanie tej sprawy do końca. Według mnie rękojmia się nie należy ponieważ branie oleju przez silnik jest normalnym zużyciem eksploatacyjnym przy dużym przebiegu i roczniku to nie jest wada pojazdu. Pozdrawiam

  • Normy brania oleju są jasno określone. Z tego co pamiętam jest to 1l/1000km.
   Każdy z silników ma swoją normę (określoną przez producenta), jednak nie powinna przekraczać podanego wyżej limitu.

 6. Mam podobny przypadek, zapłaciłem za naprawę silnika 8000.
  AAA Auto po prosu ma metodę niodpowiadania na zgłoszenia reklamacyjne.

  Jaki sa szanse na wygranie takiej sprawy?

 7. […] Wątpliwy jest fakt, jak Pan Marcin miał wiedzieć w momencie zakupu o takie usterce? Jak miał sprawdzić, że auto zużywa tyle oleju i prawdopodobnie silnik jest już uszkodzony? Sprawą w tym momencie zajął się serwis AutoPrawo.pl – Najpierw wysłaliśmy zawiadomienie o wadzie, później oświadczenie o obniżeniu ceny na kwotę 9.500 zł. Na drugie z naszych pism otrzymaliśmy odpowiedź, która pokazała nam – jak wtedy myśleliśmy – że AAA Auto będzie chciało nam pomóc. Zaoferowano nam naprawę pojazd – czytamy na stronie serwisu. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here