Pomoc prawna

Bezpłatna analiza sprawy

 • Jesteś zainteresowany pomocą prawną lub bezpłatną poradą naszych prawników?
 • Opisz sprawę korzystając z poniższego formularza. W odpowiedzi otrzymasz bezpłatną analizę sprawy oraz propozycję pomocy z naszej strony wraz z wyceną.
 • Wolisz zadzwonić lub umówić się na osobiste spotkanie? Opisz swoją sprawę korzystając z poniższego formularza, a w odpowiedzi otrzymasz również numer telefonu umożliwiający bezpośredni kontakt z prawnikiem.

  Imię i nazwisko (dobrowolne)

  Twój adres e-mail (wymagane)

  Treść wiadomości

  Numer telefonu (dobrowolne)

  Przepisy wymagają zaznaczenia poniższej zgody. Przesłane dane i informacje będą udostępnione tylko prawnikowi analizującemu sprawę. Tutaj możesz zapoznać się z informacjami wymaganymi przez art. 13 RODO.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Usługodawcę na potrzeby sporządzenia bezpłatnej analizy sprawy. Podane przeze mnie dane mają charakter poufny i mogą zostać wykorzystane jedynie w wyżej wymienionych celach. W każdej chwili mam prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnej formie.

   Dlaczego my

  • Dzięki wąskiej specjalizacji mamy duże doświadczenie. Od 2013 r. sporządziliśmy ponad 15000 analiz spraw i poprowadziliśmy około 1900 postępowań przedsądowych i sądowych.
  • Działamy na terenie całej Polski.
  • Obsługa online. Otrzymasz dostęp do Panelu Klienta, w którym umieszczamy wysłane i otrzymane pisma, numery nadawcze pism, daty ich odbioru oraz adnotacje z rozmów telefonicznych z drugą stroną sporu.
  • Współpracujemy z rzeczoznawcami motoryzacyjnymi.
  • Szeroki zakres usług na etapie przedsądowym i sądowym. Sprawą zajmujemy się kompleksowo od początku do końca.

  Etap przedsądowy

  • Bezpłatna wstępna analiza sprawy, zarówno dla kupujących jak i sprzedawców.
  • Reprezentowanie klienta w sporze z drugą stroną, w oparciu o udzielone pełnomocnictwo.
  • Zdalne prowadzenie sprawy przez Internet lub obsługa osobista, zależnie od preferencji klienta.
  • Prowadzenie negocjacji ze stroną przeciwną.
  • Sporządzenie pism właściwych dla wywodzonych roszczeń (zawiadomienie o niezgodności pojazdu z umową, żądanie obniżenia ceny, odstąpienie od umowy, wezwanie do zapłaty).
  • Sporządzenie zawiadomienia dla wydziału komunikacji w urzędzie o zmianie właściciela pojazdu (w przypadku odstąpienia od umowy).
  • Sporządzenie protokołu wzajemnego zwrotu świadczeń po odstąpieniu od umowy.
  • Sporządzenie wniosku do rzecznika konsumentów.
  • Sporządzenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa.

  Etap sądowy

  • Możliwość reprezentowania klienta w sądzie przez radcę prawnego.
  • Kompleksowa obsługa sprawy sądowej obejmująca przygotowanie pozwu i dalszych pism procesowych.
  • Przygotowanie zawezwania do próby ugodowej.

  Powyższe informacje stanowią zaproszenie do zawarcia umowy w rozumieniu art. 71 k.c., nie zaś oświadczenie oferenta.

  132 KOMENTARZE

  1. Witam! Kupiłem nowe auto z salonu miesiąc temu. Auto spala za dużo benzyny i wpada w wibracje silnik. Głośno ,,warczy,,. Dzisiaj byłem u dilera i została zdiagnozowana wada fabryczna w postaci uszkodzonego koła zamachowego. Brak części do zamówienia i wskazania konkretnej daty naprawy. Winien Covid. Wymiana będzie polegać na demontażu między innymi skrzyni biegów. Boję się że to lawina i zbyt duża ingerencja w nowe auto! Zostałem odesłany do domu tym autem gdyż mistrz stacji stwierdził ,,do czasu naprawy jak nie będę szaleć powinno być dobrze i nic więcej się nie stanie,,. Nie wiadomo kiedy przyjdą części. Czy warto rozpoczynać batalię o wymianę auta na nowe niewadliwe?

  2. Witam pisze w takiej sprawie kupiłem samochód sprzedający twierdził że auto jest mechanicznie w dobre stanie i pisał mówił że jest do zrobienia tylko maska i zbieżność. Dziś mija 3 dzień posiadania przezemnie pojazdu podczas wracania z roboty samochód zgasł przejechałem nim około 200km samochód od samego początku ciężko odpalał i dymił i dzisiaj z nie wiadomych przyczyn zgasł gdy napisałem po czym chwilę później rozmawiałem z sprzedawca i chciałem się dogadać powiedział mi że auto za te pieniądze to co się spodziewałem .. i nie wiem co teraz mogę zrobić w takiej sytuacji

  3. Witam serdecznie. Oddałem auto do poprawy mastyki na dachu do ASO (doszło do samoistnego pękania powłoki lakierniczej w miejscu łączenia blach -co rzekomo nie podlega gwarancji na perforację blachy -chociaż auto regularnie jest serwisowane i posiada gwarancję na powłokę lakierniczą oraz blachę musiałem pokryć koszt naprawy -co zresztą uczyniłem). Po dwóch tygodniach (naprawa miała trwać 3 dni) oddano mi samochód w stanie tragicznym, to mało powiedziane. Nierówno położony lakier, przetarcia po polerowaniu i ASO twierdzi, że więcej nie da się zrobić -ewentualnie jak zasugerował doradca mogę okleić dach folią. Dach wygląda gorzej niż przed ich naprawą. Złożyłem reklamację pisemną i czekam na odpowiedź. Obawiam się, że nic nie wymyślą od strony technicznej bo auto 3x już próbowali polakierować i za każdym razem tylko gorzej to wyglądało. Czy w takiej sytuacji mogę żądać przywrócenia pojazdu do stanu fabrycznego ewentualnie oddać do innej lakierni i obciążyć ASO kosztami naprawy? Dodam, że miała to być naprawa zaprawkowa gdzie mógł różnić się odcień lakieru ale tu wyszła sztukateria w stopniu zaawansowanym.

  4. Witam, w czerwcu tego roku kupiłem samochód marki honda civic z firmy zajmującej się autohandlem, sprzedający zapewniał o dobrym stanie pojazdu w ogłoszeniu, po przejechaniu 1000km okazuje się że silnik pobiera olej około 1litr na 1000km i sygnalizuje błąd silnika – uszkodzenie katalizatora, dodatkowo zataił uszkodzenia powypadkowe -lakier schodzi z karoserii, samochód został kupiony w Szwajcarii jako uszkodzony, jest ogłosznie w internecie i stan w dniu wypadku, ponadto mam zdjęcia ogłoszenia i fotografie z dnia zakupu, sprzedający został poinformowany o fakcie ale się wymiguje od faktu usterek, działa razem z posrednikem który kupuje naprawia, a sprzedaje na jego firmę.W ogłoszeniu podaje inny numer vin i nie podaje że pojazd został naprawiony po wypadku. Chciałem się dogadać na ugodę ale nie chcę rozmawiać.

   • Dzień dobry,

    do sporządzenia analizy, w pełni dostosowanej do Pana przypadku potrzebuję kilku dodatkowych informacji. W celu uzyskania pełnego opisu sprawy przesyłam link do formularza. Proszę o wejście na stronę https://autoprawo.pl/formularz/ wypełnienie go i odesłanie. W odpowiedzi otrzyma Pan zestawienie środków prawnych dobranych do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego. Analiza sprawy na tym etapie jest bezpłatna i nie wiąże się dla Pana z żadnymi obowiązkami. Analizę przygotowujemy w terminie 1 – 3 dni roboczych. Równocześnie, proszę zapisać w formie zrzutów ekranu wszelkie informacje, które znalazł Pan w Internecie w związku ze stwierdzonymi wadami i powypadkowością, będą one stanowiły bardzo przydatny dowód w sprawie.

  5. Witam, 7 dni temu zaupilismy Opla Insignia, po 3 dniach zepsuł się zamek, nie dało się zamknąć auta, gdy chcieliśmy go naprawić okazało się że nie jest on ogrinalny, mąż pojechał do znajomego mechanika po oględzinach okazało się że auto jest powypadkowe silnik od spodu praktycznie się nie trzyma, dużo pouszkadzanych rzeczy, nawet nie dokręconych, połamanych. Proszę o pomoc jak rozwiązać ten problem.

  6. Witam, Sprzedałam auto w 2 maju 2021r., po tygodniu zadzwonił do mnie kupujący twierdząc że jest wycięty katalizator. Ja miałam te auto 4 lata i nic nie wiedziałam że nie ma katalizatora, tak też odpowiedziałam kupującemu. Po 2 miesiącach od tego telefonu otrzymałam pismo że mam 14 dni na zapłatę 6000 zł za katalizator, bo w innym przypadku podadzą mnie do sądu. Przez te 4 lata robiłam przeglądy co roku i nigdy nikt mnie nie informował że brakuje katalizatora, zawsze miałam sprawny samochód. Dodam że na umowie jest zapis że kupujący zapoznała się ze stanem technicznym auta. Kupujący w dniu zakupu tego auta oglądał dokładnie ten samochód, nawet proponowałam aby pojechać do stacji diagnostycznej na sprawdzenie, ale nie chciał. Co powinnam teraz zrobić?

  7. Proszę o podpowiedź w następującej kwestii. Czy sprzedaż auta przez Sprzedawcę z lampami zwykłymi z żarnikami ksenonowymi zamiast lampami ksenonowymi jest to ukryta wada czy należy to traktować jako błąd kupującego, bo nie zauważył, że lampy są zwykłe?

  8. Dzień dobry. Kupiłam samochód ciężarowy, solówkę marki scania z windą załadowczą o udźwigu 2,5t. W celu wykorzystywania go do pracy przy przewożeniu palet o wadze 1000-2000 Załatwiłam wszystkie formalności, dokumenty gdyż w chwilii zakupu samochód nie posiadał tablic, legalizacji windy ani tachografu, ale mimo to miał zrobione badanie techniczne ( był sprowadzony z zagranicy). W chwilii rozpoczęcia pracy okazało się że winda jest w stanie udźwignąć ładunek np 120 kg, ale już 300 nie podniesie. Czy mogę rzadac od sprzedającego zwrotu kosztów naprawy? Co z rękojmia?

   • Proszę o wypełnienie tego formularza https://autoprawo.pl/formularz. Na jego podstawie przygotujemy bezpłatną analizę sprawy z ofertą pomocy z naszej strony. Równocześnie w treści formularza proszę zaznaczyć, czy pojazd został przez Panią zakupiony w Polsce, czy też za granicą.

  9. Około 10 dni temu nabyłem samochód. Po zakupie i przejechaniu ok. 25 km zapaliła się kontrolka silnika Check Engine. Zadzwoniłem do sprzedajacego, poinformował mnie że u niego tylko raz się zdarzyło, poradził odłączyć klemę o akumulatora i zresetować. Tak też zrobiłem i przez całą drogę do domu (około 100 km już się nie zapaliła. Ale po paru dniach znowu stało się to samo. Postanowiłem zbadać ten błąd u mechanika i okazało się że dzieje się coś na drugim cylindrze. Po poinformawaniu o tym fakcie sprzedającego i zacząłem od najprosztszej metody, sprawadzenia stanu świec zapłonowych. Ponieważ świece pomimo że były na oko dobre postanowiłem wymienić na nowe. Nic nie pomogło, nadal zapalała się kontrolka. Ponieważ jest jeszcze conajmniej 3 przyczyny tego stanu (cewka zapłonowa naprawa – kilkaset zł, luz zaworów (w tym samochodzie naprawa ok.1000 zł) i podpalone gniazdo zaworowe w głowicy – naprawa tego ostatniego to blisko 3000 zł), postanowiłem zwrócić samochód. Samochód nabyłem osoby prawnej prowadzącej Autohandel w formie faktury. Chcę zwrócić zakupiony samochód jako nabyty z wad ą ukrytą, co mam dalej zrobić, jakie mam podjąc dalsze kroki. Z góry dziękuję za informację

  10. Dzień dobry,
   Jako osoba prywatna sprzedałam swój samochód w Polsce po koniec marca 2021. Samochód ja zakupiłam i użytkowałam w Niemczech od 2019 roku. Auto było zarejestrowane w Niemczech, następnie przeprowadzając się z Niemiec do Polski auto wyrejestrowałam w Niemczech w grudniu 2020. W styczniu 2021 opłaciłam akcyzę w Polsce, po 3 miesiącach samochód sprzedałam.
   Po koło 21 dni od podpisania umowy w kwietniu 2021 nowy właściciel chce jednak auto zwrócić. Twierdzi, że z samochodem wszytko w jak najlepszym porządku jednak urzędnicy nie pozwalają mu auta zarejestrować w Polsce. Na jego prośbę udostępniłam mu moją umowę zakupu z 2019 roku jednak nadal twierdzi, że nie może zarejestrować auta i to jest dla niego podstawa do anulowania umowy kupna. Aktualnie osoba ta wręcz nas nachodzi i twierdzi, że moja poprzednia umowa zakupu auta w Niemczech jest nieważna.
   Osobiście, zaczynam się obawiać o aktualny stan auta – jednak minęło 4 tygodnie a osoba ta nie przedstawiła pisemnej odmowy rejestracji z urzędu. Czy to jest podstawą do zwrotu zakupu?

   • Sugeruję zażądać od kupującego stanowiska na piśmie z dokładnym sprecyzowaniem wad. Jeśli jakieś pismo przyjdzie, proszę je do nas przesłać i postaramy się pomóc.

  11. Dzień dobry.
   Zwracam się do Państwa z prośbą o szczerą odpowiedź na pytanie, “którą stronę Państwo reprezentują ?”, poszkodowaną, czy nieuczciwego sprzedawcę.

   • Pomagamy każdej osobie, która się do nas zwróci, uczciwie informując o zasadach jej odpowiedzialności lub o przysługujących jej uprawnieniach. Z praktyki mogę napisać, że kiedy mamy do czynienia ze sprzedawcą, który w naszej ocenie odpowiada za wady, prosimy go o rozważenie zawarcia ugody. Z kolei kupujący, który będzie miał słabe, ciężkie do udowadniania wady, również zostanie przez nas o tym poinformowany, a do niego należy decyzja, czy roszczeń dochodzić.

    Chciałbym, żeby rzeczywistość była tak prosta jak w Pana/Pani komentarzu. Rzadko kiedy można w sposób czarno-biały ocenić, która strona ma jakie intencje i czy przekazuje nam pełne informacje o sprawie. Nie jest to zresztą nasza rola. Zakładam, że od lekarza nie oczekuje Pan/Pani uprzednio oceny moralnej pacjenta, od której zależne byłoby udzielenie świadczenia zdrowotnego?

  12. Witam
   Samochód odebrałem 1.06 .20 , po około 2 miesiącach zauważyłem pewną nieprawidłowość w funkcjonowaniu niektórych wskaźników. Samochód nowy typu SUW produkcji francuskiej dobrze wyposażony gdzie jako główny pulpit jest wyświetlacz LCD z kilkoma opcjami wizualizacji..
   Jedną z nich jest wyświetlana nawigacja gdzie nie regularnie znika grafika mapy. Dodatkowo wyłącza się ( znika ) automatyczne światła drogowe. Występują jeszcze dwie inne wady ale mniej istotne dla bezpieczeństwa jazdy chociaż komfortu za który zapłaciłem nie mam.
   Pojazd był już 5 razy w serwisie ( w tym dwa razy w Niemczech) aktualnie stoi w serwisie od dwóch tygodni. Kasowanie błędów, przeprogramowywanie i wgrywanie nowych opcji , sterowników itp. – nie daje rezultatu , wciąż powtarza się wada znikającej grafiki nawigacji. Przypuszczam iż będę musiał pojąć kroki prawne w celu – najlepiej wymiany auta (20 tys km). Samochód jest w leasingu na moją jednoosobową działalność.
   Jakie mam szanse ? na jakiej podstawie i czego mogę się domagać.

   • W pierwszej kolejności sugeruję zaznaczyć sprzedawcy, że korzysta Pan z uprawnień wynikających z rękojmi, nie zaś z uprawnień wynikających z gwarancji. Co do zasady bowiem uprawnienia wynikające z rękojmi są dla nabywców korzystniejsze niż uprawnienia z tytułu gwarancji.
    Z racji tego, że transakcja została zawarta pomiędzy przedsiębiorcami, możliwe jest wyłącznie lub ograniczenie uprawnień z tytułu rękojmi, co należałoby ustalić.
    Mogę zaproponować Panu sporządzenie bezpłatnej analizy, dostosowanej do Pana przypadku. W tym celu proszę o wypełnienie formularza dostępnego na stronie: https://autoprawo.pl/formularz/ Analiza sprawy na tym etapie jest bezpłatna i nie wiąże się dla Pana z żadnymi obowiązkami.

  13. Kłaniam się ! 23go grudnia br udałem się z Gorzowa Wielkopolskiego do Warszawy w celu zakupu Mercedesa w211 z 2002r , silnik 2.2 napedzany olejem napędowym. Auto mialo byc w pełni sprawne, dziś (30.12) wracając z ryb zaniepokoił mnie dzwiek silnika, mianowicie strasznie ” klekocze ” , wiec dojechałem do znajomego który zna sie na autach i jednoznacznie stwierdzil ze panewki. Mercedesem zrobilem ok 1200km, nie wierzę że stało się to z mojej winy. Rozmawiałem z poprzednim właścicielem, powiedział że to moja wina….proszę o poradę, jakąkolwiek pomoc, zostałem bez auta i pieniędzy. Pozdrawiam

  14. bazdra@vp.pl Witam, w dniu 17 wrzesień bieżącego roku jako osoba prywatna sprzedałem samochód marki audi A4 z 2008 r. Kupujący dokładnie oglądał auto. Samochód posiadał aktualny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie. Wszystkie wymiany płynów, oleji, części eksploatacyjnych były robione na bieżąco w warsztacie samochodowym. Auto nie posiadało wad ukrytych. Stan techniczny samochodu był bardzo dobry, ponieważ na bieżąco go serwisowałem. Użytkowałem samochód przez okres 1,5 roku. Kupujący po okresie dwóch tygodni oraz przejechaniu około 1500km zadzwonił iż pojechał autem do warsztatu samochodowego aby wymienić olej oraz filtry, tam została wykazana usterka. Mechanik przedstawił ze jest wyciek z czujnika ciśnienia oleju, po wymianie czujnika na nowy na desce rozdzielczej zapala się komunikat o zbyt niskim ciesnieniu oleju silnikowego. Dokonano pomiaru na wolnych obrotach ciśnienia wskazuje 0 bar. Następnie po oględzinach czujnika mechanik stwierdził ze ktoś celowo uszkodził stary czujnik i zwarł go do masy by oszukać kontrolkę ciśnienia oleju. Takie informacje przekazał mi kupujący. Zarzucił mi ze jest to wada ukryta i żąda odstąpienia od umowy zakupu samochodu oraz zwrotu kosztu wymiany olejów oraz filtrów. Dodatkowo oskarza i zniesławia ze świadomie naraziłem kierowcę oraz pasażerów tego auta na utratę życia bądź zdrowia. Jeśli nie zastosuję się do wymogów kupującego, poinformował iż wynajmie auto zastępcze i obciąży ,nie kosztami za wynajem. Jakie mam prawa z zaistniałą sytuacją ponieważ samochód który użytkowałem był diagnostowany oraz serwisowany na bieżąco? Mechanik oraz diagnosta nie wykazali żadnych wad podczas przeglądu samochodu w momencie kiedy ja byłem właścielem.

  15. Chciałem bardzo serdecznie podzekować Panom z autoprawo.pl.

   W lipcu 2020r kupiłem samochód pełen ukrytych wad, które jak się okazało po miesiącu od zakupu były większe niż nam się z żoną wydawało. Na szczęście znaleźliśmy tę stronę internetową, która wydała nam się ostatnią deską ratunku. Otrzymałem od Pana Łukasza obszerną analizę sprawy – łącznie z podpowiedzią jak prowadzić rozmowę ze sprzedawcą.

   Chyba miał już z Panami wcześniej do czynienia ponieważ bez żadnych problemów zdecydował się na zwrot pieniędzy.

   Jeśli ktoś został oszukany podobnie jak ja… na prawdę nie ma się nad czym zastanawiać tylko trzeba się skontaktować z Panami z autoprawo.pl

  16. Witam, kupiłam auto w Niemieckim komisie w tym roku w lipcu, ford focus 91 tysiecy przebiegu 2012 rok, nie było mowy o żadnych wadach mechanicznych tylko i wyłącznie blacharskich, po przejechaniu 50 km mniej więcej wyskoczyła kontrolka silnika, z początku nie było wiadomo co się dzieje, mechanicy wymieniali co nóż to inną część a auto, jak kopciło na różne kolory z wydechu i się dusiło, że tak to nazwę przyjeździe tak robiło dalej, sprzedający stwierdził, że przecież nie ma prawa coś takiego się dziać, że przecież samochód ” perła “, po wielu wizytach o różnych serwisach, okazało się, że jest uszkodzony silnik, jest do wymiany w każdym momencie auto przestanie działać i tak naprawdę jest niebezpieczne, paliwo przedostaje się wszędzie do oleju i po całym układzie, uszczelki są nieszczelne co jeszcze bardziej powoduje wycieki. Czy jest jakaś szansa, na odzyskanie pieniędzy, albo dogadanie się ze sprzedającym, bo niestety uważa, że wszystko jest moim kosztem? a naprawdę duże koszty zostały poniesione z mojej strony nie warte tego auta. Bardzo proszę o pomoc.Auto stoi u mechanika. Pozdrawiam.

  17. Witam, zakupilem samochod od handlarza pod koniec marca b.r. Przy oględzinach i wypytywaniu o usterki handlarz zapewnil o wymienionych tarczach hamulcowych sprzęgle, stwierdził, ze ten model nie ma dpf(sprawdzalem na różnych stronach i ten model był w wariancie bez dpfu) i ze jedyne co zrobic to wymienić olej, filtry i rozrząd(wiadoma sprawa), dodam ze mieszkam na Śląsku, a samochód zakupilem na Podlasiu. Filtry i olej wymienilem na drugi dzien od zakupu, natomiast rozrzad po dojechaniu w rodzinne strony. Zaraz na drugi dzien po odpaleniu silnika, dziwnie szarpalo po mocnienszym dodaniu gazu,natomiast po nagrzaniu do 90 stopni problem ustepowal. Po oddaniu do mechanika zlecilem wymiane rozrzadu i wstepna diagnostykę co wypadalo by w najblizszym czasie wymienić, po kilku dniach mechanik zadzwonił, ze szykuje sie wiecej napraw, ktore moga wyniesc koszty zakupu samochodu( rysy w glowicy od tłoków, “dosztukowany” wałek rozrzadu, ktory nadaje sie do wymiany, cieknaca pompa paliwa, wyciety filtr dpf!) – to z tych poważniejszych), nie wiadomo, co jeszcze, bo im wiecej mechanik szuka tym więcej wychodzi. Samochód tak naprawde stoi od dwoch miesiecy i wgl nim nie jezdzilem. Czy mogę po naprawie rządać zwrotu kosztów?

  18. Witam.
   Kupiłem BMW od handlarza sierpnia 2019 z przebiegiem 139,000km.Więc od kupna minęło ponad 9 miesięcy. Moja wina jest że nie sprawdziłem nr. Vin przy zakupie, lecz sprawdziłem go dziś i bardzo się zdziwiłem ponieważ okazało się że samochód posiada realny stan ponad 320,000km. Czy mogę coś na to zaradzić ?

   • Zgłosić pewnie sprawę do prokuratury, od niedawna kręcenie liczników jest karane więzieniem. Odzyskach pieniądze, a komis odpowie przed sądem

  19. Sprzedalam BMW w okazyjnej cenie ze względu na sytuacje rodzinną. Zaznaczyłam kupującym że mam marne pojęcie na temat tego samochodu i ze musza dokładnie obejrzeć auto lub pojechać na stację diagnostyczną. Auto było w ciągłej eksploatacji. Po jednym dniu zadzwonil kupujący ze poduszki (miechy) sa do wymiany. I żąda zwrptu kosztow naprawy i części. Informowalam kupujących zenie wiem jakie jest zużycie części dlatego cena jest zaniżona. Czy za każdą wykryta ewentualnie usterkę mają prawo żądać ode mnie zapłaty za naprawe?

  20. Witam dnia 5.05.2020r
   Zamienilem się z jedną Panią na samochody.
   Odbyły się oględziny, jazda testowa wszystko co robi się przy zakupie czy zamianie auta.po sprawdzeniu i wymianie informacji itp. Doszło do zamiany.

   Dnia 6.05.2020r Pani zadzwoniła do mnie że auto nie odpala że próbowali przez prostownik kable,zero reakcji, w dniu zamiany poinformowałem że w lutym miałem dwie takie sytuacje. Po czym auto odpaliło
   Kazała przyjechać i sprawdzić co jest .
   Więc pojechałem ponad 200km .posprawdzalem rzeczywiście auto nie zareagowalo chciałem się dogadać że niech odstawia do mechanika spiszemy umowę i pokryje koszty. Oczywiście się nie dogadaliśmy. Kazała zabrać auto bo stwierdziła że auto na wady ukryte ,więc wezwalem lawete która zabrała auto do mechanika ,Po konsultacji z mechanikiem powiedział że na 100 % padł rozrusznik.
   Jutro będzie sprawdzał.
   Czy jeśli okaże się że to rozrusznik mogę starać się o zwrot kosztów lawety 600zl i obsługi mechanika? Biorąc pod uwagę że auto wzieli sprawne A oddali nie sprawne.

  21. Dzień dobry
   Chciałem kupić w aaa auto samochód. Miał mieć delikatne uszkodzenia zderzaka przód i tył. Po jeździe próbnej wydawało się wszystko ok. W dziale finansów okazało się ze nie ma dokumentów samochodu i nie mogłem zapoznać się z jego historią, nie przedstawiono mi również protokołu technicznego samochodu (wiem że takie posiadają). Dokument miały być na drugi dzień. Aby zachować pierwszeństwo do samochodu poprosili o wpłatę zadatku. Tak też zrobiłem.
   Dokumenty pojawiły się po 15 dniach ! po terminie zapłaty faktury pro-forma. Po sprawdzeniu samochodu po numerze win okazało się że jedna ze szkód miała wartość połowy samochodu.
   Złożyłem reklamację i poprosiłem o zwrot zadatku. Niestety reklamacja została odrzucona.
   Czy jest możliwość odzyskania wpłaconej kwoty?
   Pozdrawiam
   Rafał

  22. Witam zakupiłem nowe auto na firmę,w pierdzym roku uzytkowznia wszystko bylo ok,sle juz w nastepnym przy przebiegu 14tys,powstały dziwne stuki z okolic przedniego koła od strony kierowcy.Diagnoza serwisu wymiana dwumasy,niestety przy 15tys powtórnie usterka powróciła i od tego czasu auto było około 9 razy w serwisie.W ostatnim tyg gwarancji sprawę opisałem na Fcbuku i od razu był odzew selera.Zostala wymienione sprzęgło ,jakieś łożysko w skrzyni biegów, akumulator. ZARAZ PO odebraniu auta nowy zglaszslem że dzień stuki nadal występują,niestety stwierdzili że oni naprawili samochód prawidłowo.Teraz po 5m miesięcy od gwarancji usterka znowu dała się we znaki (po prostu w niższych temperaturach jest to bardziej slyszalne),opisałem ponownie cała sytuację na Fcbuku i głównej stronie delrra, ponownie auto zabrali i teraz po dwóch tyg.uwazaja że wszystko jest ok(tak naprawdę poza oględzinami nic nie zrobili),że słychać to tylko w początkowej fazie po rozruchu a potem jest ok.Ogolnie jestem już wykończony psychicznie tą sytuacją i niewiem czy w ogóle pozostały mi jakieś środki prawne,czy ewentualnie nadal ich opisywać i działać przez to na ich szkodę.Dodam że auto bylo zabieranie około 8razy po przez asistans i za każdym razem samochód zastępczy(około 30dni), i chyba 3razy auto dostarczałem osobiście i dostawalem auto zastępcze z serwisu(40 dni gdzie samo wypożyczenie auta kosztuje 350 netto za dzień)Czy jest jakieś sensowne rozwiązanie tej sytuacji?

   • Istotnym jest fakt, ze pańskie uprawnienia wynikające z gwarancji istnieją równolegle obok uprawnień wynikających z rękojmi tzn. ta sama wada być podstawą działań w jednym jak i w drugim reżimie prawnym. Konieczne jest jednak zaznaczenie przez Pana, na podstawie jakich przepisów podnoszone będą roszczenia. W przeciwnym przypadku, powszechną praktyką dealerów i serwisów gwarancyjnych jest nieinformowanie o możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi i usuwanie wad na podstawie umowy gwarancji, która dla sprzedawcy jest korzystniejsza niż jego obowiązki wynikające z rękojmi. Ponadto Proszę o wypełnienie tego formularza https://autoprawo.pl/formularz. Na jego podstawie przygotujemy bezpłatną analizę sprawy z ofertą pomocy z naszej strony.

  23. Witam mam taki problem Kupiłem samochód I przy zakupie okazało się że pani nie posiada 2 umów i nie ma ciągłości. Ale powiedziała że załatwi umowy i przywiezie osobiście. Po 2 tygodniach pani powiedziała że niestety ale nie ma umów i że samochodu nie mozna zwrócić. A w umowie przy zakupie dla bezpieczeństwa do pisalismy ze pani ma osobiście przywieźć umowy i co teraz mogę z tym zrobić proszę o odpowiedź Pozdrawiam

   • Jak najbardziej może być to traktowane jako wada, ponieważ przez to nie można użytkować pojazdu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Proszę o wypełnienie tego formularza https://autoprawo.pl/formularz. Na jego podstawie przygotujemy bezpłatną analizę sprawy z ofertą pomocy z naszej strony.

    • Witam.
     Kupiłem BMW od handlarza sierpnia 2019 z przebiegiem 139,000km.Więc od kupna minęło ponad 9 miesięcy. Moja wina jest że nie sprawdziłem nr. Vin przy zakupie, lecz sprawdziłem go dziś i bardzo się zdziwiłem ponieważ okazało się że samochód posiada realny stan ponad 320,000km. Czy mogę coś na to zaradzić ?

  24. Treść wiadomości:
   Witam
   28.09.2019 sprzedałem samochód
   Kupujący przed kupnem zaznaczył sobie zeby pojazd był zimny nie odpalamy ok nastepnie kupujący , odbył jazdę próbną , odwiedziliśmy stacje diagnostyczną na szczegółowe sprawdzenie auta , wyszło dobrze. Nastepnie kupujący sprawdził stan blacharsko auta mierząc powłokę lakieru ,stwierdził małe różnice poprosiłem zeby sprawdził jeszcze komputerowo bo był na to przygotowany , stwierdził ze teraz to kwestia ceny
   Auto wystawione bylo za 13900zł
   Zaproponował ze jesli opuszczę na opony 800 poprawienie lakieru .700 i inne w razie czego wymiany to jest gotów dać 11000 ( o 2900 mniej niż w ogłoszeniu , gdzie ten model i rocznik stoi od 15000 w wzwyż)zgodziłem sie bo bylo to 2 auto w rodzinie
   Podpisaliśmy umowy
   30.09.2019 Kupujący stwierdzi że odda auto do mechanika sprawdzić wtrysku , a jak będą słabe to chcę je zregenerować i żebym pokrył koszty
   Stwierdziłem ze nie stać mnie na takie usługi auto śmiesznie niska ocenę
   Po ponownym skontaktowanie sie ze mną stwierdził ze odda do serwisu zeby zrobił to serwis da znać co z wydatkami , jaka bedzie cena Poinformowalem kupującego ze nie mam pieniedzy na naprawę bo jest zbędna ( w każdym aucie 10 letnim wtrysku będą słabsze choć te nawet nie kopciły )
   W takim razie poprosiłem kupującego o zwrot auta i odstąpienia od umowy
   Kupujący stwierdził ze on nie odda mi auta a ja i tak zapłacę za regenerację wtryskow
   Po miesiącu wysłał mi rachunek na 2900 zł za regenerację wtryskow lawete , strasząc sądem
   Przed sprzedażą auto bylo sprawdzone u mechanika który nic takiego nie stwierdził
   Prosze o poradę
   Pozdrawiam

   • Wtryski to wada niemal zawsze eksploatacyjna i jeśli po Pana stronie nie było zapewnień co do braku takich wad to raczej nie będzie Pan za nią odpowiadał. Sugeruję zażądać od kupującego stanowiska na piśmie z dokładnym sprecyzowaniem wad. Jeśli jakieś pismo przyjdzie, proszę je do nas przesłać i postaramy się pomóc.

  25. Sprzedałem 13 letnie auto po około 1,5 miesiąca i zrobieniu prawie 4 tyś km kupujący chce mi zwrócić auto bo bierze olej.Gdy sprzedawalem auto informowalem kupującego ze trzeba za chwilę zmienić olej i pokazałem mu wlepkę przy masce silnika z przebiegiem i jaki olej ma wlac.Kupujacy teraz cos kreci bo raz mowi ze wymienial za chwile ze tylko dolewal dodam ze inny olej co jak mowi moj mechanik moglo uszkodzic turbine bo silnik tez zaczal podobno kopcic.

   • Najprościej jest zażądać pisemnego stanowiska. Jeśli roszczenia są niepoważne to najpewniej żadne pismo nie przyjdzie.

  26. Witam.

   Moja sprawa wygląda następująco.
   Pod koniec marca bieżącego roku zakupiłem od osoby prywatnej autko marki Citroën, model C5, 2008 rok. Cena 22000 zł.
   W momencie sprzedaży auto stało w komisie. Przez właściciela komisu zostałem poinformowany o konieczności wymiany jednego zaworu egr w aucie. Takie informacje miał od właściciela pojazdu. Przy czym tej informacji nie ma na umowie kupna. Nie ma również wyłączenia rękojmi.

   Po zakupie samochodem poruszałem się sporadycznie przez około 3 miesiące. Jestem kierowcą międzynarodowym i praktycznie nie ma mnie w domu. Około półtora miesiąca temu wstawiłem samochód na warsztat.
   Okazało się, że skala napraw jest znacznie większa. Do tego od mechanika dostałem informację, że samochód próbowano naprawić wcześniej, świadczyły o tym niedokrecone śruby, braki w opaskach zaciskowych i tym podobne rzeczy które wyszły przy naprawie. Zdaniem mechanika ktoś zaczął naprawę i poddał się po oszacowaniu skali i kosztu naprawy.
   Ostatecznie w aucie konieczna była naprawa lub wymiana między innymi dwóch zaworów EGR, regeneracja dwóch turbosprężarek, peknietej chłodnicy egr, termostatu, przerwanego przewodu chłodzenia oleju w automatycznej skrzyni biegów. To tylko najważniejsze usterki. Kwota naprawy wyniosła ponad 10.000 zł.

   Ewidentnie zostałem oszukany i sprzedano mi niesprawne auto, w którym kwota napraw przekracza 50 procent wartości. A były to usterki które ciężko zdiagnozować bez rozbierania silnika, nie mogłem ich znaleźć przy ogledzinach w trakcie zakupu.
   Kupujący musiał być świadomy zakresu wad, po iewaz z opinii mechanika wychodzi, że auto nie dalej jak pół roku temu było częściowo ‘zaczęte’. Ale widocznie poprzedni właściciel poddał się przy skali napraw i po prostu pozbył się problemu.

   Prosiłbym o analizę sytuacji. I podpowiedź co mogę z tym zrobić. Posiadam wycenę z warsztatu. Dodatkowo, w razie potrzeby mogę otrzymać opis przebiegu naprawy od specjalisty z Polskiego Związku Motorowego. Współpracuje z warsztatem w którym naprawiłem samochód.

   Z góry dziękuję za odpowiedź.

   Pozdrawiam.

  27. Witam zakupiłem samochód kilka dni temu, ogólnie bezwypadkowy w dobrym stanie z małym przebiegiem serwisowany od osoby prywatnej na umowę kupna sprzedaży -stan auta się potwierdza ogólnie jest w porządku . Niestety moja radość trwała krótko coś zaczęło huczeć w skrzyni biegów, podjechałem do mechanika okazało się że trzeba wyjąć skrzynie i wymienić łożyska-najbardziej optymistyczna opcja.Czy można to zakwalifikować jako wadę ukrytą i żądać od sprzedającego pokrycia kosztów naprawy?Sprzedający twierdzi że jeździłem tym autem i nie zauważyłem, on nie kojarzy żeby coś było nie tak,mogłem lepiej sprawdzić jechać na stację diagnostyczną lub przywieźć więcej specjalistów a ja po prostu zaufałem gościowi a teraz nie mam pewności czy dobrze zrobiłem.

  28. Witam. 29 marca tego roku zakupilam wraz z mezem mazde5 z 2005roku w komisie kilka miejscowosci od naszego miejsca zamieszkania. Mista nie znalismy i tez nie jestesmy mechanikami. Maz wraz z pracownikiem czy tez wlascicielem komisu podjechal na stacje diagnistyczna wybrana przez tego pana tuz obok komisu. Na stacji powiedziano mezowi ze cos sie poci widać kropelke oleju, ze to pewnie jakas uszczelka. Maz wrocil obejrzelismy raz jeszcze auto i przystapilismy do negocjacji. Stanelo na kwocie 11500 – podpisujemy umowe. Punkt6 umowy strony wylaczaja odpowiedzialnosc z tyt. Rekojmy za wady fizyczne i prawne rzeczy bedacej przedmiotm sprzedazy. 7 pkt. Kupujacy zapoznal sie ze stanem wizualnym i technicznym i z chwila odbioru pojazdu przechodzi ryzyko utraty badz uszkodzenia. Pkt8 strony oswiadczaja ze wylaczaja rekojmie z pojazdu. Pan kilkukrotnie powtorzyl ze check sie nie swieci. Ze wsztstko jest oki i ze musimy zatankowac bo jest rezerwa. Jak rowniez ze nie ma zadnej ksiazeczki serwisowej do pojazdu nawet ksiazki obslugi pojazdu. Jadac do domu po zatankowaniu i przejechaniu kilku km zalaczyl sie check engint. Blad zostal skasowany u mechanika – zla mieszanka paliwa. Po kilku metrach znów sie wlaczyl. Maz uznał ze to moze coś z ta uszczelka zwiazane. Naprawilismy kable o których wiedzielismy u elektryka i podjechalismy do mechanika bo brakowalo oleju. Musze dodac ze od marca robiac niewiele km do tej pory kilkukrotnie dolewalismy olej (6l w przeciagu 700km) . Okolo tygodnia temu przy sprzątaniu samochodu maz zauważył w schowku ksiazeczke serwisowa. 2014 rok – naprawa pęknięć bloku silnika (spawanie), wymiana uszczelniaczy silnika i skrzyni biegow, wymiana oleju silnikowego i skrzyni. Bedac u mechanika pan uznal ze najlepiej wymienić taki silnik np. Na uzywany i zrobic generalny remont koszt okolo 6-7 tys.Co w tej sytuacji powinnam zrobic. Uwazam ze byla to wada ukryta. Gdybym wiedziala o spawanym silniku zrezygnowalabym z kupna tego auta.

  29. Dzień dobry. Prowadzę firmę transportową. Tydzień temu zakupiłam samochód ciężarowy typu chłodnia. Poleasingowy. Samochód po przejechaniu 500 km trafił na serwis z powodu awarii układu hamulcowego oraz awarii drukarki niezbednej do wydrukowania temperatury przewożonego towaru. Łączny koszt naprawy to 6 tys zł. Sprzedający nie poinformował mnie o niczym i sprzedał auto jako sprawne , a nawet zapewniał, że auto jest po serwisie. Czy mogę ubiegac się o zwrot kosztów naprawy? Czy termin 14 dni od momentu kupna odgrywa tu jakąś rolę?

   • Ten termin nie ma znaczenia. Jedyne o czym proszę pamiętać to niezwłoczne zawiadomienie o wadzie np. zadzwonienie i nagranie rozmowy, wysłanie smsa, pisma. Proszę o wypełnienie tego formularza dotyczącego wad pojazdu https://autoprawo.pl/formularz. Na jego podstawie przygotujemy bezpłatną analizę możliwych dróg działania.

  30. Dzien dobry, dwa dni temu sprzedalam auto. Na nastepny dzien kupujacy napisal ze bylbu mechanika i auto ma wyeksplatoeane czesci, ze bylo bite i ze musimy sie dogadac. Auto ma 11 lat jest to Audi A4. Informowalam kupujacego o wadach ktore wiedzialam. Auto to mialam rok i nie mialam zadnego wypadku a poprzedni wlasciciel nie informowal o zadnym wypadku. Co wiecej zakupilam raport o stanie tech. Tego auta, ktore tez przekazalam wczesniej kupujacemy. Co wiecej informowalam ze autem rocznie zrobilam 30 tys. Km wiec chyba za eksploatacje czesci nie moglam odpowiadac bo skad moglam wiedziec. Czy faktycznie kupujacy ma prawo domagac sie ode mnie jakis pieniedzy?

   • Proszę zażądać od kupującego listu z dokładnym opisaniem wad, wysłać go do nas i zastanowimy się co z tym zrobić. Jeśli skutki pokolizyjności zostały poprawnie usunięte, to druga strona raczej nie ma podstaw do roszczeń.

  31. A ja mam taki problem że sprzedałem auto ale kupujący postawił tylko pieczątkę. Jest na niej NIP i regon ale brak peselu.Dodam do tego ze dane były kobiety a auto było zabrane przez faceta. Dopiero gdy się przyjrzałem umowie jak również po do czytaniu w necie zorientowałem się że facet był handlarzem i prawdopodobnie bawi się w pośrednika. Najlepiej byłoby pewnie dogadać się z facetem ale obawiam się ze będzie to niemożliwe. Obawiam się że jeśli nie pójdzie mu ze sprzedażą auta to będzie żądać zwrotu kosztów. Dodam że poinformowałem go o wszelkich wadach tego auta o których było mi wiadomo m.in. o braku przeglądu i przegnitych progach(główny powód braku przeglądu). Kilka dni później znalazłem ogłoszenie o sprzedaży mojego auto ale ten osobnik nie informuje o wadach tego auta(narzeczona jako zainteresowana zakupem dzwoniła i ten pan nie raczył poinformować jej nawet o braku przeglądu i przegnitych progach).

   • Czy zawarł Pan umowę sprzedaży, czy jakiś inny typ dokumentu? Jeśli ma Pan nr telefonu sugeruję zadzwonić i nagrać rozmowę, w której porozmawia Pan o wadach (np. pod pretekstem pytania, czy jego zdaniem, nie trzeba ich wpisać do umowy), żeby mieć dowód na okoliczność poinformowania o nich.

  32. Witam,
   zakupiłem samochód Fiat Bravo II za kwotę 16000 zł.
   Sprzedający – osoba prawna właściciel komisu – zapewnił mnie, że samochód nie wymaga żadnego wkładu finansowego, jest sprawny.
   Odbyłam jazdę próbną oraz przejrzałem samochód na podnośniku (należy nadmienić, iż jazda próbna odbywała się przy włączonej na MAX klimatyzacji, ponieważ samochód była bardzo zaparowany).
   Na drugi dzień po zakupie, przy spokojnej normalnej miejskiej jeździe (klimatyzacja włączona normalnie) okazało się iż samochód na 3-im biegu, przy obrotach około 1500 wydaje dziwne dźwięki – “skrzynia biegów wyje”.
   Czy mogę założyć, że samochód ze stosunkowo małym przebiegiem (11.000 km), serwisowany, posiadał wadę – w postaci niesprawnej skrzyni biegów w chwili sprzedaży?
   Czy mogę domagać się od sprzedającego pokrycia kosztów naprawy/wymiany skrzyni biegów?

  33. Treść wiadomości:
   Witam. 23 października 2018r. Zakupiłem tanie auto dla żony. Był wieczór powierzchownie obejrzałem samochód i spisalismy umowę. Sprzedawca poinformował mnie jedynie że gaz jest do regulacji (co jest ujęte w umowie) a niedawno była wymieniana uszczelka pod głowicą. Na drugi dzień rano po odpaleniu auta wokół zrobiło się siwo. Pomyślałem że może silnik zimny, a auto ma 17 lat to minie jak się zagrzeje. Nie minęło. Dzisiaj byłem u mechanika (diagnoza-kapitalny remont silnika lub wymiana na nowy-koszt przekracza wartość pojazdu). Próbowałem kilka razy dodzwonić się do właściciela ale ten zablokował mój numer. Dziękuję za wszelką pomoc.

   • Biorąc pod uwagę, że wada wystąpiła tak szybko, to samochód w momencie sprzedaży nie nadawał się do przeznaczonego celu i może być to podstawą do roszczeń. Proszę o wypełnienie tego formularza https://autoprawo.pl/formularz/ . Przygotuję dla Pana bezpłatną analizę sprawy i zaproponuję jakieś działania z naszej strony.

  34. am kupiłem samochód z komisu z niby gwarancja na różne rzeczy.. po 4 dniach samochód się popsuł gwarancją tego nie obejmuje jak się już dowiedziałem zgłaszając szkode…w serwisie opla byłem na diagnostyce koszt naprawy silnika około 8tys zł co mogę rzadac od komisu bo nawet nie chcą mnie wysłuchać do końca.

  35. Witam. 20.09 kupiłam skode z 2004 r. Kupujący poinformował mnie o korozji widocznej gołym okiem natomiast zataił korozję progów która była zakryta plastikowymi osłonami, powodzial równiez o ręcznym że jest słaby i to na tyle. Zataił że zawieszenie jest do zrobienia tuleje tylne wahaczy przednich str lewa do zrobienia, lewy i prawy sworzeń wahacza lewa str tłumnik tylni do wymiany niedługo bo strasznie skorodowany. Spaliny na benzynie i gazie-przeglądu nie przejdzie-podwyższona emisja spalin 6krotnie. Pisałam następnego dnia że chce zwrócić auto ale się nie zgodził. Co mam robić?

  36. Witam.
   Zakupiłem auto wczoraj od osoby prywatnej z silnikiem 3,5 V6. Osoba ta mówiła rownież, że jest 3 właścicielem i auto jest o ok 2012 roku w Polsce.
   Po przyjechaniu do domu w książce pojazdy okazało sie, że pierwotnie był silnik 3,8 V6 o czym nie zostałem poinformowany wcześniej, że był zmieniany silnik oraz okazało się, że wóz w Polsce był od 2008 roku i posiadał już 8 właścicieli.
   Czy sprzedający ma obowiązek poinformowania o tym, że silnik był zmieniany i czy jest to powód do odstąpienia od zawartej umowy czy nie?

   • W mojej ocenie może być to podstawa do roszczeń nie tylko z powodu na silnik o innych parametrach, ale również ze względu na nieznaną przeszłość silnika, który teraz znajduje się w pojeździe (np. przebieg, na przestrzeni którego był użytkowany). Proszę o wypełnienie tego formularza https://autoprawo.pl/formularz/
    Przygotuję dla Pana bezpłatną analizę sprawy i zaproponuję jakieś działania z naszej strony.

  37. Witam,
   poszukujemy pomocy prawnej dot. samochodu.
   W grudniu 2017r teść mój zakupił auto od Firmy (wystawiona została f-vat, firma nie była komisem samochodowym) – Subaru Forester Diesel z 2009r z przebiegiem ok 185 – 190 tys km.

   W wakacje (tj. lipiec 2018r) auto zatrzymane zostało na autostradzie (stukanie spod silnika) przy przebiegu ok 200 tys km ( zrobiono ok 10 tys km od zakupu)
   Po przetransportowaniu na autolawecie samochodu do mechanika okazało się, że auto ma uszkodzony silnik (przynajmniej panewki oraz wał korbowy). Mechanik poinformował nas również, że ten problem mógł już występować w tym samochodzie, gdyż zauważył, że auto miało już “rozkładany” silnik.

   Drodzy Państwo,
   jak zabrać się za omawiany temat, jak wygląda współpraca z Państwem, co powinniśmy zrobić oraz kogo zawiadomić (tylko poprzedniego sprzedawcę czy również Subaru, gdzie auto było dotychczas serwisowane).

  38. Dzień dobry,
   zakupiłem pojazd marki FORD FOCUS z 2005 roku sprowadzony z Niemiec od firmy zajmującej się handlem oraz naprawą i konserwacją pojazdów.
   Po zakupie zawiozłem samochód w celu wymiany paska, który piszczał oraz przeglądu z uwagi iż będzie poruszała się nim żona z dziećmi.
   W serwisie stwierdzono iż nie można dopasować paska klinowego dlatego iż silnik poskładany jest z dwóch różnych modeli samochodów. Ford FOCUS oraz FORD MONDEO.
   Dwie różne i najważniejsze części ( blok silnika oraz głowica ) to dwa różne modele samochodów . Ciężko jest dopasować teraz części, przede wszystkim pasek oraz inne ważne podzespoły. Nie powiadomił mnie o tym sprzedający a z informacji serwisu wynika iż uszczelki oraz pasty uszczelniające są nowe co podkreśla iż samochód silnik był niedawno składany. Uważam iż są to wady ukryte i dla bezpieczeństwa mojej Rodziny chciałbym zwrócić samochód.

   Kupujący na FV zawarł taką adnotację:

   ” Kupujący oświadcza, ze sprawdził pojazd oraz że kupuje go w takim stanie technicznym jakim obecnie się znajduje . Z tego tyułu kupujący nie rości żadnych pretensji do sprzedającego. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za wady ukryte wynikłe w dalszej eksploatacji oraz wady prawne nie stwierdzone w dniu wystawiania do sprzedaży. Pojazd nie podlega zwrotowi.”

   Proszę o pomoc co w takiej sytuacji mogę zrobić.

  39. Chcę zakupić samochód znacznej wartości. Sprzedający w ogłoszeniu zamieszcza taki zapis: “Informacje umieszczone na stronie internetowej służą jedynie celom informacyjnym i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Nie stanowią również zapewnienia w rozumieniu art. 5561 § 1 pkt 2 oraz art. 5561 § 2 Kodeksu cywilnego ani oświadczenia gwarancyjnego, o którym mowa w art. 577 § 1 i nast. Kodeksu cywilnego. Indywidualne uzgodnienie właściwości i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży. Sprzedawca nie odpowiada za ewentualne błędy lub nieaktualność ogłoszenia.” Czy jest zwolniony z odpowiedzialności przed rękojmią gdy podobny zapis zamieści w umowie?

  40. 16 czerwca 2018r
   Zakupiłem w komisie samochód marki Vw Tiguan.
   Auto było sprowadzone z Włoch
   Otrzymałem od kupującego papiery potrzebne do rejestracji auta wraz z nowa polisa OC za która zapłaciłem oraz badaniami technicznymi
   Auto zarejestrowałem w wydziale komunikacji ubezpieczyłem w pełnym pakiecie OC AC NNW
   Sprzedajacy zataił przede mną fakt o uszkodzeniu kolektora wydechowego
   Auto przez tydzień czasu stało w warsztacie samochodowym
   Poniosłem koszty naprawy i części
   W jaki sposób mogę domagać sie zwrotu tych kosztów od Komisu
   Czy mam sie kontaktować telefonicznie czy juz droga listowna

  41. Witam. Kupilem samochod z komisu, po obejrzeniu bylo wszystko ok, gdy dojechalem do domu ok 70km pod pojazdem ukazala sie czarna plama oleju, okazalo sie ze kapie olej z turbiny. Sprzedawca zarzeka sie ze nic nie kapalo i nic o tym nie wiedzial i ze wszystko bylo ok. Ja mam zdjecia z dnia kupna i widac pod autem plame oleju. Lecz na aucie nie bylo sladu wycieku, tylko byla plama na asfalcie w miejscu gdzie auto stalo. Czy sprzedawca powinien zaplacic za ta ukryta wade?

  42. Witam serdecznie, mam problem z stacją diagnostyczną, która odmówiła mi sprawdzenia samochodu przed zakupem. Diagnosta stwierdził, że nie może sprawdzić stanu technicznego auta , bo jak to powiedział “przepisy tego zabraniają “. Odesłał mnie do ASO i powiedział, że może tylko zrobić przegląd rejestracyjny, który mam ważny jeszcze pół roku.
   Bardzo proszę o informację czy faktycznie istnieją przepisy zabraniające wykonanie takie badania przed zakupem auta?

   • Witam , podczas wyjazdu na ferie zapaliła mi się czerwona kontrola od akumulatora. Podczas wizyty u mechanika stwierdził że to alternator. Wymienił na nowy i skasował 800 zł. W drodze powrotnej do domu na trasie z znkwu zapaliła się ta sama kontrolka. Kolejny mechanik i po konsultacji przyczyną był akumulator a nie alternator. Czy mogę żądać zwrotu kosztów?

  43. Witam kupiłem auto przed kupnem podpisałem oświadczenie o stanie auta chciał bym zwrotu pieniędzy za auto jest szansa je odzyskać

  44. Sprawa tego typu: sprzedalem samochod za 7.5tys. Po trzech tygodniach dzwoni do mnie kupujący i mowi ze byl u mechanika i ze auto ma uszkodzony silnik i przy wysokich obrotach silnik gaśnie koszt tej naprawy to 1000zł. Kupujący żąda odemnie połowy ceny za naprawę.
   Czy ma takie prawo?
   Jaki jest czas na odwołanie się od umowy kupna sprzedażt?
   Proszę o pomoc!!

   • Co do zasady, odpowiada Pan za wady niebędące efektem normalnego zwykłego zużycia pojazdu. Ciężko coś Panu doradzić bez ustalenia jaka była przyczyna awarii.

  45. Witam,
   w poniedziałek 31.10.2017 kupiłem auto z komisu. Może zacznę od początku.
   Przez ostatni 2 miesiące szukałem auta dla siebie, ale nic nie mogłem znaleźć. Ostatnio w pracy rozmawiałem z kolegą na ten temat i właśnie on polecił mi ten komis bo sam kupował tam auto i nie miał z nim najmniejszego problemu. Pojechałem z nim do tego komisu i wpadła mi w oko Mazda, która została sprowadzona z Niemiec. Wszystko ładnie pięknie wyglądało z zewnątrz i wewnątrz, byłem również z tym autem na stacji diagnostycznej pod autem też auto wyglądało zadowalającą. Niestety po kupnie mazdy inny kolega powiedział mi że przecież tam jest zderzak wymieniony (z bliska nie było widać żeby lakier nie pasował ale faktycznie jest troszkę inny) i przyjrzałem się dokładnie całemu samochodowi, okazało się, że to nie zderzak był wymieniony tylko lewe nadkole. Druga sprawa to jest to, że w podłodze wyczuwam lekkie nierówności i obawiam się, że tam również coś jest nie tak. Przed zakupem tego auta nie wchodziłem na stronę internetową gdzie auto zostało wystawione i wczoraj wszedłem na nią z ciekawości (komis jeszcze nie zdjął ogłoszenia) i w ogłoszeniu okazuje się że nie ma wzmianki o bezwypadkowym aucie. Oczywiście sprzedawca nie poinformował mnie o tym, że auto jest bezwypadkowe czy też po wypadku. Czy istnieje taka możliwość żeby oddać sprzedawcy auto i odzyskać wszystkie pieniądze wraz z OC?
   Proszę o szybką odpowiedź.

  46. Witam, sprzedałem auto które kupiłem w Polsce. Byłem jego drugim właścicielem w kraju. Auto podczas zakupu miało 186 tys co mam tez zawarte na umowie. Po dwóch latach sprzedałem je teraz z przebiegiem 233 tys. W ofercie sprzedaży zawarłem wszystkie informacje jak vin i datę rejestracji aby sprawdzic w historia pojazdu .Po dwóch dniach kupujący zadzwonił ze auto jest skręcone bo w 2012 roku miało 202 tys. Ja je kupiłem w 2014 roku z przebiegiem 186 tys. Twierdzi ze to ja skręciłem lub wiedziałem ze jest skręcony. Prawda jest taka ze zostałem oszukany. Ja aby uniknąć nieporozumień zawarłem wszystko w ogłoszeniu. Kupujący rzekomo wszystko sprawdził . Teraz grozi mi sądem . Dla świetego spokoju zaproponowałem obniżenie ceny. Nie chce się targać po sadach. Kupujący chce zwrócić auto na co nie mogę się zgodzić. Idzie do sądu …Jakie mam szanse się obronić ?

  47. witam mam pytanie. auto zostało zakupione 13.06.2017r. z komisu samochodowego przy czym zawarta została tylko faktura w której zaznaczono iż kupujący zapoznał się z stanem technicznym i wizualnym samochodu lecz po kilku tygodniach auto odmówiło posłuszeństwa i przebywa aktualnie od 2 tygodni u mechanika który wykrył szereg wad i przy okazji okazało się, że auto było poważnie uszkodzone-wypadkowe o którym sprzedający nie poinformował a dla osoby kupującej nie było to widoczne gołym okiem. czy zatem można stwierdzić, że jest to wada ukryta i czy można egzekwować konsekwencje odnośnie sprzedającego w postaci zwrotu pojazdu bądź obarczeniem go kosztem naprawy auta ? bardzo proszę o odpowiedź. pozdrawiam

  48. Witam
   Dwa tygodnie temu kupiłam samochód. Ogłoszenie znalazłam na OLX. Przed zakupem byliśmy na stacji diagnostycznej i wszystko było ok. Po 6 dniach zapaliła się kontrolka oleju, pojechałam do mechanika, który stwierdził, że silnik bierze olej i konieczna będzie jego naprawa. W książce serwisowej jest informacja, wymiana oleju przy 212 tys. km ( teraz jest 205 tys. km).Sprzedający nie poinformował mnie o tej wadzie. Przerejestrowałam już samochód na siebie. Czy w takiej sytuacji mogę odstąpić od umowy ? Proszę o pomoc. Dziękuję.

  49. Witam mam taką sprawę iż kupiłem auto miesiąc temu sprzedawca małżeństwo mówiło że auto jest bezawaryjne jedyne co to były malowane drzwi lewe tylne po przetarce na parkingu i nadkole. Jak kupowałem auto to tylko sprawdziłem je na stacji diagnostycznej podstawowe parametry tak jak na przeglądzie.z mechanika jest wszystko ok zrobiłem jiz 2 k kilometrów ale jak przyjzalem się prawym tylnym drzwia to okazało się że były malowane i kolega profesjonalnym miernikiem to potwierdził i jeszcze malowane były takie boczne elementy plastikowe pomiędzy tylnikimi światłami a tylnymi drzwiami. Rozkrevajac jedna lampę z tyłu okazało się że lampa jest z listopada2007 roku i druga też samochód jest czerwca 2007roku również wszystkie szyby są z lutego prócz tylnej która jest z maja. Samochód to honda Civic viii 1,8 samochód kosztował 26.700 i moje pytanie jak rozwiązać sprawę i ile by to kosztowało

  50. Witam. Kupiłem forda z 2007, miał być malowany tylko jeden element. Po jakimś czasie mechanik coś zauważył i powiedzial mi abym sprawdził po WIN. Okazało się ze auto było po wypadku w raporcie były zdjęcia dodatkowo licznik byl cofnięty o 50000 i był cały malowany . Co w takiej sytuacji. Wczesniej spraedzalem po Win ale w innej bazie i nie bylo nic niepokojacego okazalo sie ze baze ktora polecil mwchanik byla rozbudowana. Czy jest szansa na odzyskanie części pieniędzy? Sprzedawca powiedział ze o tym nie wiedzial i nie oda mi części pieniędzy i ze mogę robić co chce.

  51. Witam,
   W dniu 12 marca tego roku kupiłem auto marki bmw za 41 tyś, sprzedawca to handlarz i ma zakład mechaniczny, auto nie bylo wystawione jeszcze na sprzedaż w żadnym z ogłoszeń, zachęcał mnie i opowiadał o atutach tegoż auta. Bmw z końca 2006r. sprowadzone z Belgii, jak on to określał sprowadza auta dla osób wymagających, dodam jeszcze że sprzedający był mi polecony przez pewną znajomą. Przyjechałem oglądać auto z dziewczyną, wszystko wyglądało ok, była jazda próbna parę minut, wstępnie zdecydowałem się na auto. Przyjechałem jeszcze z ojcem i też chciałem się poradzić co on myśli o tym samochodzie, żadne z nas nie jest mechanikiem i nie zna się jakoś specjalnie w tym temacie. Ustaliliśmy cenę dałem zaliczkę 2 tyś. Poprosiłem od razu o serwis, wymianę olei, filtrów i naprawę niezbędnych rzeczy które wyjdą przy przeglądzie zawieszenia. Dzień odbioru auta już po serwisie i opłaconego ( handlarz opłacił auto i wystawił fakturę) od razu miał przygotowaną fakturę z zaniżoną ceną 25 tyś zł na co ja przystałem gdyż w zupełnie niczym mi to nie przeszkadzało, wręczyłem sprzedającemu 42 tyś zł za auto i serwis, świadkiem transakcji była moja dziewczyna, ojciec który był wcześniej ze mną na oględzinach też słyszał i wiedział o cenie jaką żąda sprzedający za auto. Po tygodniu czasu wyszło parę wad auta, mało znacznych ale o których nie wiedziałem takich jak, hałasujący wiatrak nawiewów, niedziałający jeden z głośników, zepsuty zamek w tylnych drzwiach, przeciekający zbiornik z płynem do spryskiwaczy, brak osłony pod silnikiem, niesprawny termostat albo nawet dwa, uszkodzony moduł świec żarowych, hałas dochodzący z tylnego koła najprawdopodobniej kończąca się pompka paliwa, i wymiana sprężyn zawieszenia którą sam zleciłem i byłem konsekwentny zapłacić za wymianę i części. Dostałem tel że auto jest do odbiory, sprzedający zażądał kwoty 1500 zł za wszytko, osłona silnika nie została założona bo nie miał, pompka paliwa nie została naprawiona bo on nic takiego nie słyszy, zgłaszałem jeszcze że auto czasami nadmiernie dymi, na co odpowiedz była że też nie zauważył tego. Wróciłem do domu było ok, coś stukało z tyłu, okazało się że nie przykręcił części amortyzatora, co mi zrobił już inny mechanik ponieważ do sprzedającego mam ponad 80 km. Parę dni temu okazało się podczas oględzin innego z mechaników że pod autem jest mnóstwo wycieków, a silnik był umyty do sprzedaży, co jeszcze że filtr dpf został wycięty dlatego tak auto może dymić, czuć spaliny w środku, bardzo żrący zapach aż szczypie w oczy, wydech po każdym umyciu jest osmolony na czarno. NIe zostałem poinformowany o braku filtra, a dzwoniąc z reklamacją do sprzedjącego i pytając o filtr odpowiedział mi że “a skąd ja mam wiedzieć czy jest, i nie jestem w stanie sprawdzić każdego auta przed sprzedażą” na wycieki oleju powiedział że on nic takiego nie widział i jak nawet są to mogłem sobie sam sprawdzić, a przecież wymianiał spręzyny, oleje był pod autem widział wszystko. Teraz moje pytanie i prośba, jestem załamany i bardzo zdenerwowany chodzę podbuzowany codziennie i cały czas o tym myślę jak mnie oszukano. Jest szansa na zwrot auta i odzyskanie tych realnych pieniędzy bo na fakturze widnieje kwota 25 tyś ja nie miałem żadnej korzyści z zaniżania ceny bo 2 % pcc też nie płaciłem z racji że dostałem fv. Sprzedający wydawał się przez telefon pewny siebie i od razy powiadomił mnie żebym sobie robił co chce… Proszę o pomoc

   • Znam podobny przypadek i sprzedawca zaproponował zwrot kwoty z FV. Dla nich to idealne rozwiązanie i zgodne z prawem. Ty nie możesz się ujawnić z tym ze na FV była niższa cena bo grozi Ci dużą kara za US. Generalnie musze Cię znamrtwić ale nic nie możesz zrobić chyba że gościa nastraszysz ale oni często mają plecy i są z szemranego środowiska. Ja tez zostałem oszukany i musiałem się z tym pogodzić i iść dalej inaczej nie da się normalnie żyć bo to strasznie ciąży każdego dnia…

    • Dobrze, ale dlaczego mam się nie przyznać do US że zapłaciłem więcej ? Przecież to nie było na moją korzyść tylko sprzedającego zaniżenie stawki na fv, ja dostałem fakturę i tak się cieszyłem że nie muszę płacić podatku 2% więc z tej ceny na fakturze nic mi na korzyść nie było tylko teraz głupi w brodę sobie pluję że przystałem na tym co sprzedający.

   • Podłączam się pod temat, ponieważ mój przypadek jest prawie identyczny z tą różnicą, że okazało się, że auto cofnięte ok. 100.000km. I jak w poście powyżej u użytkownika Łukasza, niższa cena na fakturze vat marża, ciśnienie na tłokach, układ klimatyzacji, łożysko i piasta w tylnim kole, świece żarowe, wtryski, czujnik DPF, filtr DPF i inne cuda wianki – wszystko szlag trafił w przeciągu tygodnia. Ta sama gadka, że nie wiedzą, że nie muszą wiedzieć, że im przykro, ale możemy się cmoknąć w cztery litery bo rekompensaty, ani odstąpienia od umowy nie dostaniemy. Gdybym była większa to bym mu dała. Ale, że jestem mała to idę do sądu. Ja też się nakręcam, aż mi się nie chce teraz do tego auta wsiadać, ani na nie patrzeć. Chętnie bym sprzedała, ale z tym przebiegiem to na dzień dobry muszę spuścić z parę koła. A już wsadziłam 5tys a szykuje się kolejne 5tys. Krew człowieka zalewa w biały dzień.

  52. Witam,
   Kupiłem auto ponad rok temu. Niestety po dłuższym okresie czasu okazało się, że było wiele wad ukrytych. Naprawiałem to z własnej kieszeni. Jednak przyszło podbić mi przegląd. Okazało się, że dokument homologacji nie pasuje do numerów na butli gazowej- co za tym idzie przeglądu nie mogę zrobić. Dokument jest prawdopodobnie od innej butli. Wnikliwie sprawdzam dokumenty i się okazuje, że na umowie kupna- sprzedaży mam podpis zupełnie innego pana, niż z którym miałem do czynienia. Pan, który ma nazwisko x sprzedał mi samochód na umowie, na której jest podpis o nazwisku y. Być może wcześniej ten pan mu ten dokument podpisał. Czy to jest zgodne z prawem? Czy mogę się o coś ubiegać?
   Pozdrawiam.

  53. Witam. W lutym 2016r. kupilam przez salon Forda uzywany samochod z 2004r za 16500zl. Auto sprowadzone z niemieckiego salony, sprawdzone jak zapewniano. Od razu poprosilam o wymiane oleju i uszczelek. Po przejechaniu 6 tys. km okazalo sie ze silnik strasznie pobiera olej. Umowilam sie na diagnosyke i stwierdzono wade silnika. Zaproponowano regeneracje, przewidywany koszt 2000zl. do podzialu 50/50. Poniewaz nie wiedzialam jakie mam prawa umowilismy sie na naprawe z prosba, aby obnizyc jeszcze ten koszt poniewaz jest to dla mnie kwota dosc wysoka. Auto stalo w serwisie rowne 2 miesiace. Zadnych informacji oproc zdawkowego” jeszcze nie gotowe” nie uzyskalam. Dzis, po2 mies. odebralam auto, jednak kosztorys mnie przerazil.. 7500zl do podzialu. Ja mam zaplacic 1/3. Z tego co sie dowiedzialam w międzyczasie to sprzedajacy powinien pokryc koszt takiej naprawy, a ja chyba moge takze odstapic od umowy. Na razie nie zaplacilam, maja przeliczyc i sprawdzic czy jeszcze mozna cos obnizyc. Czy musze sie zgodzic na zaplacenie podanej kwoty?

  54. Kupiłem samochód. Sprzedawca zajmujący się sprzedażą samochodów informował mnie że kupił auto z usterką. Pokazał sposób naprawy jaką wykonał tj. nie do końca fachową ale skuteczną . Po paru dniach okazało się ze auto nie pracuje poprawnie. Probówałem samemu naprawiać tj. mechanicy ale nie chcę za to płacić. Sprzedający twierdzi że nie powinienem podejmować próby naprawy i grzebać w samochodzie bez informowania go.
   Czy to prawda?

  55. Dzień dobry
   W sierpniu 2016 kupiłem auto, z przeglądem kończącym się w styczniu tego roku- okazuje sie że auto nie przejdzie przeglądu ze względu na zuzyte i nagniłe tarcze hamulcowe, luzy na swożniach szacowany koszt naprawy to około 1000 zł (dodatkowo do auta zakupiłem opony 1000zł naprawiłem hamulce tylne (7000zł). Właściciel nie informował mnie o takim stanie pojazdu mówiąc że wszystko jest wporządku przy czym dodał że pasek rozrządu był wymieniany z dniem zakupu auta w co juz nie wierze (nie mam rachunku bo zgubił). Auta uzywałem do dojazdu do pracy 8 km dziennie i raz wyjazd 100km. Nie stać mnie na dalsze wydatki bym mógł

  56. Witam. Jakiś czas temu kupiłem samochód. Wiedziałem że niektóre silniki w tych modelach nadmiernie spadają olej i jest to ich wada fabryczna dlatego pytałem sprzedawcy kilkakrotnie czy ten model który chce kupić nie ma z tym problemu gdyż nie jestem mechanikiem i nie znam się na samochód ten mnie zapewnił że Nie. Po miesiącu czasu zaświeciło mi się ostrzeżenie o niskim poziomie oleju myślałem że to prZypadek więc dodałem i jeździłem dalej za jakiś czas znowu to samo i już tak regularnie co jakoś czas. Z sprzedawca było się ciężko skontaktować bo zmienił numer. Kiedy zadzwoniłem wszystkiego się wyparł twierdząc że jemu nie brało a sam jeździł samochodem 9 miesięcy więc to nie możliwe. Wysłałem mu później 2 pisma napisane przez prawnika na które on odpisał: że jemu nie brało a następnie ze te silniki tak mają że to normalne i że pewnie źle jeżdżę i to dlatego i że mogłem sobie zrobić próbę olejowa. Tylko że ja nie wiedziałem że jest wokół coś takiego a nawet jeśli to po co to robić skoro kilkakrotnie mnie zapewniał ze samochód nie ma tego problemu. Co teraz jakie mam szanse?? W umowie dał mi 5 dni gwarancji.

  57. Dzień dobry, może ktoś miał taki przypadek jak i może mi poradzić , tydzień teku kupiłam auto z drugiej ręki fajnie się jeździ wszystko ok, do momentu kiedy w środę zaczął padać deszcz , ja do bagażnika a tam mokro, ale skąd? pojechaliśmy na serwis tam stwierdzili że auto miało wypadek i jest nieszczelne czyli źle zakonserwowane. Pod kołem zapasowym pełno wody liczne ślady rdzy, Pierwsze co dzwonię do poprzedniego właściciela i co okazuje się że auto miało wypadek i twierdzi ze to jest na gwarancji i ja mam sobie jechać 350 km do serwisu w którym on naprawiał szkodę . Na dodatek mówi ale Pani wiedziała że auto nie jest nowe. I co w takim przypadku?

  58. I co na to ludzie tu doradzający??? Coraz więcej kupujących naciągaczy, którzy straszą prokuraturą , sądami itp. Co zrobić z nimi?? Jak zabezpieczyć się przed naciągaczami??? To jest coraz poważniejszy problem, a przepisy o rękojmi powinny być inaczej zdefinowane przede wszystkim dotyczące aut kilku i kilkunasto letnich, rękojmia nie powinna wcale dotyczyć, bo w takim aucie zawsze znajdzie się wady mimo iż sprzedający mógł o nich nie wiedzieć! Cały czas bronie i sprzedawców i kupujących bo niestety ale oszustwa idą w dwie strony i to już coraz częściej uderza w uczciwych sprzedawców którzy sprzedają auto naciągaczom !!!

   • Naciągacze to sprzedajacy, którzy piszę o luks samochodach a sprzedają zużyte rzęchy. Kupujący dobrego auta si e nie czepia tylko jeździ

  59. Witam kupiłam w sierpniu samochód mazde 323f od osoby prywatnej pomijam wymianę cewki i łożyska bo są to rzeczy które zużywają się przy eksploatacji. W październiku okazało się że auto praktycznie nie ma podłogi i przy stłuczce składa się na pół, dodam że sprzedający miał mówione ze bede jeździła z małym i ze auto musi być sprawne. Z tego co powiedział blacharz naprawa przewyższa koszt kupna i nikt mi nie podbije przeglądu z takim stanem technicznym. Był u sprzedającego podczas rozmowy stwierdził że nie miał pojęcia ze tak jest i po ustaleniu z rodziną oddzwonimy i zaproponuje rozwiązanie bo jest mu głupio. Niestety minął ponad tydzień i nic. Nie wiem co robić czy iść tam jeszcze raz? Bardzo proszę o pomoc.

   • Taką wadę trzeba było sprawdzić przed zakupem, teraz można kontaktować się ze sprzedawcą i próbować się dogadać polubownie, koszty sądowe , rzeczoznawczy, pełnomocnicy itp pierwszej instancji już przewyższają koszt zakupu auta bo wynoszą ok. 3800zł , gdy strona przegrana odwoła się od wyroku (złoży apelację) a zrobi to na 95%, wtedy koszty wynoszą znowu kolejne ok 2500zł co równa się wartości sprawy 6300zł które przegrany będzie musiał pokryć, jeżeli sprawę wygra się w połowie wtedy płaci się po połowie itp. Można wygrać w 1/3 sprawe wtedy to my musimy zapłacić 4200zł na przykładzie powyżej, pomijam fakt że sprawa toczy – ciągnie ok 4lata i w tym czasie jest kilka rozpraw . Pozdrawiam

    • Dobry komentarz po to aby jedna strona jak i druga zastanowiła się przed zakupem auta niż latać po sądach , oczywiście pomijamy fakty naprawdę oszukanych osób którzy powinni walczyć o swoje !!!

     • Tak . A co powiecie jak auto bez poduszek powietrznych tylko kable pocięte i rezystory wstawione nie wiedział dobry chandlarz ? Wożę tym autem dzieci i żonę . Licznik cofnięty o 100 tysięcy też jest ale to pryszcz. Silnik się rozleciał po 4 tysiącach od zakupu . I co mam nie iść do sądu i jeździć taką trumną bez poduszek ?

      • W takim przypadku mamy do czynienia, z dużym prawdopodobieństwem, nie tylko z odpowiedzialnością cywilną sprzedawcy, ale również karną, przy założeniu, że wiedział o rzeczywistym stanie pojazdu.

  60. Witam niecały miesiąc temu (23.08) zakupiłem auto używane – Opel Vectra C rocznik 2006 2.2. benzyna. Zakupiłem auto w Komisie od osoby, która sprowadziła auto z Niemiec i jest jego bezposrednim włascicielem, na auto została wystawiona faktura VAT. Jedyną adnotacja na fakturze jest GWARANCJA 7 DNI W PRZYPADKU ZWROTU POJAZDU. Sprzedający nie mówił o żadnych wadach, na ogłoszeniu (na portalu allegro) było wiele błedów m.in. :
   – odgrzybiona i napelniona klimatyzacja – nie działa chłodnica klimatyzacji (potwierdzone przez serwis) koszt ponad 1000zł , po rozebraniu klimatyzacja jest cala od pleśni
   – brak stuków w zawieszeniu – 2 amortyzatory do wymiany laczny koszt 700zł, zużyte piasty ponad 1000zł
   -silnik chodzi równo – po 200km auto przestalo dalej jechac do wymiany jest rozrząd łaczny koszt ok 4tys zł
   – komplet ksiazek serwisowych – brak książki serwisowej, jedynie 2 dokumenty TUV z 2012 , 2014 r.
   -żaden element nie był powtórnie malowany – byl malowany lewy przedni blotnik sprawdzony czujnikiem lakieru byl malowany
   – udokumentowany przebieg ksiazka – brak ksiazki , po wizycie w salonie opla okazalo sie ze auto bylo serwisowane do 2012r
   – przy 144.tys zrobiony kompletny serwis olejowy -po wizycie w serwisie okazalo sie ze komplet filtrow oraz olej jest do wymiany, przy silniku byla kartka ze wymiana oleju byla w 2013 r
   – wgniecenie na dachu
   – na ogloszeniu ze ma tempomat – w rzeczywistosci nie ma
   Oprócz niezgodności z opisem w samochodzie bylo/jest do naprawy :
   – niepasujacy akumlator
   – świece zapłonowe były od innej marki samochodu wsadzone, konieczna naprawa wyniosla 250zł
   – naprawa i spawanie wieszaka układu wydechowego
   – zanieczyszczenie zaworu EGR koszt ok 700zl

  61. Witam mam pytanie kupiłam Seata Leona 1.9 diesel TDI motor BXE 2007rok z wadą silnika pęk w nim zawór po przejechaniu 1000 km po 6 dni od zakupu cały silnik jest do wymiany gdyż nie opłaca się go remontować . Domagam się od sprzedającego tego auta zwrot kosztów z naprawy 50%. Oczywiście sprzedający nie poinformował że ten samochód jest z tej produkcji najbardziej wadliwych silników w 2007 roku , a w ogłoszeniu zapewnia że silnik jest całkowicie sprawny bez wycieków , nie poinformował o wybitej szybie tylnej bo jest nie oryginalna . Były właściciel jest handlarzem sprowadzonych przez siebie aut , zgadza sie na pokrycie połowy kosztów u mechanika . Czy takie o to rozwiązanie jest korzystne ? Czy powinnam zrobić ekspertyzę lakieru i przegląd samochodu , w celu sprawdzenia czy ten samochód nie był bity ? Proszę o po pomoc w tej trudnej dla mnie sytuacji
   Odpowiedz

   • Sprzedawca się zgadza to jest duży plus, nie ma co przesadzać, można próbować żądać naprawy pojazdu . Co do tego czy był bity to nic nie wnosi, zależy czy sprzedawca w ogłoszeniu pisał że pojazd jest bezwypadkowy i zapewniał o tym przy oględzinach czy nie. Jeżeli nie mówił że jest bezwypadkowy to może jest po wypadkowy . Zależy od wielu czynników.

  62. Witam zakupiłem 21.07 audi a6 c6 rok 2004. Z przebiegiem 220.000. Po 3 dniach sprawdziłem przebieg na stronie historia pojazdu gov. Okazało się że w 2015 lipcu te auto miało 258000km. Próbując dogadać się z właścicielką, proponuje mi kwotę którą napisaliśmy na umowie czyli 22 tysiace a zapłaciłem 28000.Przy rozmowie uczestniczył mąż tej Pani który był agresywny i to właśnie on powiedział że „przyjeżdżaj daje ci tyle ile na umowie oszuście”… Chciałbym zgłosic to na policje ale w sumie nie wiem czy US nie przyczepi się do mnie ze cena jest zanizona. Cena jest zanizona nie z mojego powodu tylko tej Pani która miała ku temu powód. Jak na razie dalej się nie rozpisuje bo nie wiem czy ktoś odp. Pozdrawiam

   • Jeżeli kupno na umowę K-S to Pan też miał powody do zaniżenia ceny takie jak mniejszy podatek PCC-3 a to podlega pod kodeks karno-skarbowy, co do przebiegu auta zależy kto cofnął licznik czy osoba od której Pan kupił czy osoba przed nimi a oni o tym nie wiedzieli. Droga ciężka nie warta tych paru tysięcy km, a po za tym niech Pan udowodni przed sądem że to Pan nie cofnął licznika a oskarża sprzedawce. Przypadki różne i ciężkie, a na tej stronie za dużo osób łapie nadzieje… A innym nic się nie należy , ponieważ cena jest równoznaczna z stanem faktycznym auta. Pozdrawiam

    • Tylko ja mam na umowie zaniżony przebieg, a umowe wypisywała ta kobieta no i wiadomo umowa potwierdza co się kupuje… ale w sumie potwierdza tez ile zapłaciłem,…masakra! NAUCZKA NA CAŁE ZYCIE…. Koniec końców auto jak narazie jeździ, jedynie co wymieniłem co cewka, klocki hamulcowe(który były rzekomo nowe), szyby nie wymieniłem jeszcze, no i auto wpada w tryb awaryjny a więc coś jest na rzeczy aczkolwiek sam to kiedyś naprawie a NAUCZA JEST JEDNA NIE ZANIŻAĆ CENY NA UMOWIE!!

   • Nabywcy mogą zostać postawione zarzuty z niżej wymienionych artykułów , które w praktyce często są stawiane za nie prawdziwą cenę w umowach i fakturach:

    Art. 62. § 2. Kto fakturę lub rachunek, określone w § 1, wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem posługuje się, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.

    Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  63. Witam,
   Kilka dni temu sprzedałem swój samochód w komisie, teraz nie wiem czy postąpiłem słusznie. Sprzedawca poprosił mnie, żeby na razie wystawić umowę komisową, (dał mi kasę za sprzedaż), a za 2-3 tygodnie da mi fakturę za ten samochód. Nie mam umowy kupna sprzedaży, tylko dał mi umowę komisową, tłumaczać że chce samochód przerzucić z jednej firmy do drugiej, aby uniknąć jakiegoś podatku. Czy jest w tym jakiś haczyk? Pieniądze otrzymałem, ale nie mam umowy kupna sprzedaży. Czy mam się czegoś obawiać?

  64. Kupiłam auto w komisie 20-10-2015
   (faktura VAT) Auto znalezione przez ogłoszenie internetowe. Auto przed
   zakupem sprawdzałam na stacji diagnostycznej pod katem ,, czy nie jest
   spawane z dwóch” przeszedł poprawnie ścieżkę diagnostyczną drugi
   mechanik podpiął się pod komputer sprawdzić czy są jakieś błędy,
   też było wszystko ok. Zdecydowałam się na zakup auta po kilku dniach
   użytkowania zaczął znikać płyn chłodniczy, okazało się że zepsuta
   jest pompa wody (mechanik orzekł że jakiś partacz skleił ją sylikonem
   aby trochę wytrzymała) naprawa wraz z wymianą płynów i rozrządu 800
   zł. Po następnych kilku dniach okazało się że nadal cieknie płyn i
   zepsuta jest chłodnica, zalany jest cały silnik w oleju. Silnik musiał
   być umyty i nie było nic widać, a teraz po miesiącu użytkowania te
   wycieki powstały. Czy mogę liczyć na zwrot kosztów naprawy od komisu?
   Dodam, że na fakturze jest napisane ,, sprzedający nie ponosi
   odpowiedzialności za wady ukryte.

  65. Witam, piszę ponieważ mam mały problem. 2 tyg. temu kupiłam auto. Oferte znalazłam na internecie, zadzwoniłam do pana który sprzedawał auto żeby dopytać o różne rzeczy, pan zapewniał że auto jest w b. dobrym stanie, bez rdzy i większych zadrapań, tylko zwykłe ślady użytkowania. W ogłoszeniu też było że wszystko działa. Po przejechaniu ponad 50km okazało się że auto wcale nie jest w idealnym stanie. Rdza, dziury, zadrapania, obicia, brak kompletu opon-które miały być. Jednak skusiłam się ponieważ potrzebowałam auta jak najszybciej. Niestety po przyjeździe do domu na następny dzień auta nie odpaliłam okazało się że padł akumulator, myślałam że może światła zostawiłam zaświecone, ale po podładowaniu sytuacja się powtórzyła, kupiłam nowy akumulator. Niestety po przejechaniu paru kilometrów okazoło się żę klimatyzacja nie działa (wcześniej nie sprawdzałam-ale sprzedawca mówił że jest 100% sprawna), odstawiłam auto do mechanika który stwierdził brak klocków hamulcowych z tyłu i kolejne koszta, aż boję się dalej sprawdzać co jeszcze nie działa. Informowałam sprzedawce o sytuacji i chciałam odstąpić od umowy niestety sprzedawca nie odbierał telefonów, napisał tylko informację że auto sprzedał zgodnie z prawem.
   Wspomne jeszcze że sprzedawcy nie było w trakcie tranzakcji, a jego podpis został podrobiony.
   Bardzo proszę o pomoc i informację co mogę teraz zrobić. Samochód nie był drogi bo kosztował 3850zł, niestety wiedząc w jakim jest stanie nie kupiłabym go.

    • jak niby gołym okiem zasłonięte klocki można ocenić, klimatyzacja jeśli było zimno też się nie sprawdzi, akumulator podładowany ciepły silnik odpali a rano już nie. Zachęcasz do wciskania kitu przez sprzedawców na zasadzie może kupujący nie zauważy ?

  66. Witam, w dniu 23 czerwca 2015 roku zakupiłem auto marki Mazda 323 F 1998 rok benzyna + gaz od prywatnej osoby. Sprzedawca zapewniał, że auto nie wymaga żadnego wkładu finansowego, samochód wyglądał na dość zadbany. Następnego dnia po zakupie uzupełniłem płyn chłodniczy i olej w silniku, ponieważ były one na niskim poziomie. Po upływie niespełna 2 tygodni i przejechaniu ok 500 km auto podczas jazdy zgasło i przez dłuższy czas nie chciało odpalić. W tej sytuacji zmuszony byłem zaholować samochód do warsztatu, gdyż temperatura silnika wzrosła do maksimum i nie chciałem ryzykować dalszej jazdy. Po wstępnych oględzinach okazało się, że w samochodzie uszkodzona jest chłodnica, a stan oleju i płynów jest praktycznie zerowy. Dodatkowo z silnika wydobywa się niebieski dym co świadczy o uszkodzeniu silnika. Uważam, że jest to wada ukryta, o fakcie poinformowałem sprzedawcę, lecz ten nie poczuwa się do zwrotu kosztów. Uprzejmie proszę o poradę. W załączniku przesyłam skan umowy.

  67. Witam,

   Mam taką sytuację. Kupiliśmy samochód pod koniec marca. Przy sprzedaży kupujący się wygadał, że samochód ma problem przy większych prędkościach i jak przekroczy 3200 obrotów to odcina paliwo ale zdarzyło mu się to 2-3 razy. Podejrzenie “gruszki”.
   Do umowy wpisaliśmy akapit, że sprzedający zobowiązuje się na własny koszt usunąć tą usterkę.
   Po usunięciu “gruszki” problem ciągle był. W ASO stwierdzili, że to będzie pompa paliwa w baku. Przez dłuższy czas nie można było dostać odpowiedniej pompy. W końcu udało ją się wymienić i nic to nie dało. Mało tego w układzie paliwowym znaleziono pełno opiłek, które wskazują na uszkodzenie pompy wysokiego ciśnienia. Opiłki oznaczają nie tylko wymianę pompy, wtrysków, filtrów, przewodów paliwowych, czyszczenie baku itd. Trudno jest określić czy mogły w jakiś sposób uszkodzić silnik. Podkreślam, że auto jeździło bardzo dobrze i pewnie byśmy się nie zorientowali, gdyby nie to odcinanie. Teraz po tym jak mechanicy w ASO sprawdzali stan układu auto już nawet nie odpala co bierze się prawdopodobnie z tego, że część opiłek pozatykała wtryski lub inne elementy.

   Sprzedający nie unika odpowiedzialności co do usunięcia usterki. Jutro ma być już nowa pompa. Obawiam się jednak, czy wykonane zostaną wszystkie niezbędne czynności (wymiana przewodów, wtrysków, pompy itp). Bo nowa pompa może pochodzić trochę a stare opiłki i tak zrobią swoje.

   Pytanie, czy w takiej sytuacji możemy odstąpić od umowy. Z przepisów wynika, że jeśli sprzedający poinformował o usterce to rękojmia nie wchodzi w rachubę. Co jednak jeśli usterka nie została usunięta przez blisko 2 miesiące i okazała się dużo poważniejszą niż to pierwotnie sądzono.

   Mam obawy, że auto zostanie naprawione tak by jeździło a po jakimś czasie stanie się to samo. Dlatego wolałbym odstąpić od umowy i rozejrzeć się za innym autem niż żyć w strachu, że usterka wróci bo całkowity koszt może przewyższyć nawet cenę auta – słowa mechanika z ASO (wiadomo, że ich ceny są wysokie ale mimo wszystko).

   Będę bardzo wdzięczny za wskazówki co czynić.

   Pozdrawiam,

   Jarek

  68. Witam.
   Kupiłem samochód 24.02.2015.. Audi 80 b4. Gdy go kupowałem i wgl był sprawny nie było żadnych problemów. Sprzedający mówił ze w samochodzie nie ma nic do robienia, że można wsiadać i jechać ze zawieszenie jest ok układ kierowniczy tez.
   Po umyciu go zauważyłem pęknięcie na szybie. Lekkie niezauważalne ale jest. Mówił też ze nie ma rdzy.. ale i ona się znalazła ale ok przechodzę do sedna.
   W ten sam dzień tak… zapowietrzyl mi się układ chłodzenia.
   zaczęły się palić kontrolki od płynu chłodniczego mimo tego że płyn jest.. czasami ta kontrolka się pali czasami nie..
   napinacz przy alternatorze tez znalazłem ze jest uszkodzony… i nie wiem właśnie czy to jest jego wina ze tak strasznie coś piszczy w silniku czy nie…
   aktualnie samochód stoi przed domem bo raczej się nim nie wybiorę może mi pęknać przewód od chodzenia i można zatrzeć silnik..
   poinformowałem go ale on napisał żebym to naprawił i cieszył się jazda…
   czy może mi ktoś z tym pomóc samochód kupiłem dopiero wczoraj za ponad 4000 i nie wiem co robić…

   • Będę zobowiązany za wypełnienie szczegółowego formularza dotyczącego wad fizycznych pojazdu. Jest dostępny pod adresem https://www.autoprawo.pl/formularz
    Proszę oczywiście nie używać pojazdu do czasu zdiagnozowania uszkodzeń, żeby druga strona nie zarzuciłą Panu przyczynienia się do zwiększenia wad poprzez np. zatarcie silnika.

  69. Witam. Mam oto taka sytuacje. Narzeczony zamienil sie z chlopakiem samochodami i jest sporzadzona umowa kupna/sprzedazy lecz na naszej umowie kupna samochodu od tego chlopaka nie ma podanej ceny. Powiadomil nas o kilku wadach lecz z niewiadomych przyczyn ukryl wiele innych m.in. w ten sam dzien zaczely sie pojawiac ukryte wady i znalazlem je po przyjezdzie wszystkie do domu. Skontaktowal sie z tym chlopakiem a on twierdzil ze nie ma takiej sytuacji odstapienia umowy i ze auto bylo sprawne. bylismy z tym na policji i policja dzwonila do niego i mowila ze jest 10dni na odstapienie i mamy sie dogadac a my chcemy zwrotu auta i jal dzwonilismy do niego aby sie dogadac polubownie to nas wysmial i powiedzial ze go nie odda. Co powinnismy zrobic aby odzyskac auto?

  70. Witam .08.12 .14 kupiłem auto ford c max od osoby prywatnej ,z ogłoszenia w oto moto i na olx(mam zapisane strony z ogłoszeniem) .W ogłoszeniu pisało że auto nieuszkodzone ,zadbane, po wymianie paska rozrządu i z nowym akumulatorem .Między innymi to przesądziło o zakupie auta .Przez telefon od właścicielki otrzymałem wiadomość że rozrząd był wymieniony 4 miesiące wcześniej a akumulator 1 miesiąc i że są na to rachunki.Po przyjeździe okazało się że tak wszystko się zgadza ale nie może znaleźć rachunków(gdzieś schował mąż przed wyjazdem za granice ,przez telefon umówiliśmy się że jak wróci na święta ok.18 .12 to się skontaktuje i dostarczy ).
   Dodatkowo pytałem się czy jest w aucie filtr DPF ,odpowiedz -nie ma .w czasie powrotu do domu zauważyłem że świeci kontrolka silnika ,przez telefon dowiedziałem się że to tylko błąd zrobiony przy wymianie akumulatora wystarczy podpiąc pod komputer i wykasować błąd. Na drugi dzień przez telefon dowiedziałem się od męża że fabryczny filtr był ale został wycięty i jest wszystko ok,i niema mowy o obniżeniu ceny ani o zwrocie bo pieniądze już na koncie a auto już wyrejestrowane czyli bardo szybko.Odpuściłem sobie . 1712 pojechałem na diagnostykę i się okazało że filtr został wycięty tylko mechanicznie ,bez zmiany w oprogramowaniu komputera co grozi uszkodzeniem silnika ,dodatkowo wyszło że uszkodzony jest też zawór ERG dlatego świeci kontrolka silnika ,koszt naprawy 1400 zł .19 i 20 .12 próbowałem się skontaktować ze sprzedającym nie odbiera telefonu. Nie wiem co mam dalej robić i jakie mam szanse na odzyskanie pieniędzy za auto lub pieniędzy na w/w remont,za auto dałem 10200 zł i dodatkowe koszty remontu bardzo mi komplikują budżet.Wiem że dałem się zrobić w konia ,i to przez kobietę ale cóż .