Przy kupnie pojazdu warto nie tylko sprawdzić jego stan techniczny, ale zadbać również o aspekty prawne, które w przypadku stwierdzenia wad pojazdu, pozwolą na bezproblemowe dochodzenie wszelkich roszczeń. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem, który może pomóc Ci przy zawieraniu umowy.
ZAPISZ OGŁOSZENIE
Znalazłeś ogłoszenie w Internecie i jedziesz sprawdzić pojazd? Wydrukuj je, zapisz stronę lub zrób zrzut ekranu. W razie problemów z kupionym pojazdem, będziesz miał istotny dowód na okoliczność stanu pojazdu, który był deklarowany przez sprzedawcę.
POJEDŹ ZE ZNAJOMYM
Sprzedawca będzie udzielał Ci obszernych informacji o właściwościach pojazdu. Pojedź z kimś znajomym, spoza rodziny, kto nie jest bezpośrednio zaangażowany w zakup i będzie potrafił chłodnym okiem spojrzeć na zapewnienia sprzedawcy. W razie późniejszych problemów, Twój znajomy może być bezstronnym świadkiem.
UDOKUMENTUJ STAN POJAZDU
Jeśli zdecydowałeś się na zawarcie umowy, postaraj się aby wpisać w niej jak najwięcej informacji przekazanych Ci przez sprzedawcę takich jak informacje o bezwypadkowości pojazdu, jego przebiegu itp. Jeśli sprzedawca będzie wzbraniał się przed umieszczeniem takich informacji, dopytuj dlaczego, skoro podaje je jako prawdziwe.
NIE ZANIŻAJ CENY
Nigdy nie zgadzaj się na propozycję sprzedawcy, aby w umowie wpisać kwotę niższą niż ta, którą faktycznie zapłaciłeś za pojazd. W razie chęci odstąpienia od umowy, możesz mieć problem z odzyskaniem pełnej kwoty.
NIE WYŁĄCZAJ RĘKOJMI
Jeśli w umowie są postanowienia o „braku rękojmi”, „niezgłaszaniu roszczeń”, „niewnoszeniu pretensji”, skreśl je i parafuj ze sprzedawcą, ponieważ prawdopodobnie zmierzają one do wyłączenia Twoich uprawnień z tytułu rękojmi. Pamiętaj, że gdy kupujesz pojazd jako konsument od przedsiębiorcy trudniącego się sprzedażą pojazdów, wyłączenie rękojmi jest niemożliwe. Dopuszczalne są natomiast postanowienia o „braku gwarancji”.
SPRAWDŹ STRONY UMOWY
Sprawdź, czy osoba wpisana jako sprzedawca pojazdu, jest osobą podpisującą umowę. Nie zgadzaj się na podpisywanie umowy przez osobę inną niż sprzedawca, chyba że osoba podpisująca umowę przedstawi Ci pisemne pełnomocnictwo do działania w imieniu sprzedawcy (tj. właściciela pojazdu). Jeśli kupujesz pojazd w komisie nie podpisuj umowy in blanco podpisanej przez osobę, która wstawiła pojazd do komisu. Jako sprzedawca pojazdu wstawionego do komisu, na umowie lub fakturze, powinien występować właściciel komisu. W innym wypadku sprzedający powinien Ci przedstawić upoważnienie do sprzedaży samochodu.
SPRAWDŹ NUMER VIN I DOWÓD REJESTRACYJNY
Aby upewnić się, że pojazd nie jest kradziony oraz że możliwa będzie jego bezproblemowa rejestracja skorzystaj ze strony HistoriaPojazdu.gov.pl przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jeśli sprzedawca jest właścicielem pojazdu, ale nie jest wskazany w dowodzie rejestracyjnym, upewnij się, że wraz z dokumentami przekazał Ci w oryginale (lub potwierdzone za zgodność przez notariusza) wszystkie umowy sprzedaży pojazdu dokumentujące w sposób ciągły zmiany stosunków własnościowych, poczynając od osoby wskazanej w dowodzie rejestracyjnym.
PODEJDŹ DO TRANSAKCJI NA CHŁODNO
Kupno pojazdu jest rzadką transakcją zawieraną raz na kilka lat, w związku z czym kupujący często wpada w nieuświadomioną euforię i stara się na siłę przekonać do osoby sprzedawcy oraz do pojazdu. Często umowa jest zawierana bez jakiegokolwiek sprawdzenia stanu technicznego samochodu. Pamiętaj więc o zabraniu ze sobą osoby spoza rodziny, która będzie Ci doradzać (dobrze jeśli będzie posiadała fachową wiedzę), a także o sprawdzeniu pojazdu w stacji kontroli pojazdów lub w warsztacie samochodowym. Przed zawarciem umowy sprawdź w Internecie stacje kontroli pojazdów w pobliżu miejsca zamieszkania sprzedawcy i wybierz jedną z nich celem sprawdzenia pojazdu.
Jeśli pojazd sprzedawany jest jako wadliwy, rozważ sprawdzenie go z rzeczoznawcą motoryzacyjnym. Często wady deklarowane przez sprzedawcę, okazują się finalnie dużo większe (np. sprzedawca informuje o problemach z odpalaniem pojazdu, które zostaną wyeliminowane poprzez kupno nowego akumulatora, podczas gdy w rzeczywistości pojazd wymaga wymiany silnika).
PODPISZ UMOWĘ PRZY UŻYCIU SPRAWDZONEGO WZORU
Zabierz ze sobą do sprzedawcy przygotowany przez nas wzór umowy. W przypadku kupna wadliwego pojazdu, dochodzenie roszczeń w stosunku do sprzedawcy będzie dużo prostsze. Przygotowany przez nas wzór umowy w wersji bezpiecznej dla kupującego znajdziesz tutaj.
POMOC PRAWNA
Jeśli jesteś zainteresowany naszą pomocą lub bezpłatną poradą opisz Twoją sprawę korzystając z tego formularza. W odpowiedzi otrzymasz bezpłatną analizę sprawy oraz propozycję pomocy z naszej strony wraz z wyceną.
JESTEŚ SPRZEDAWCĄ? MASZ PRAWA, PODOBNIE JAK KUPUJĄCY
Każdy kupujący prędzej, czy później będzie również sprzedawcą samochodu. Jeśli sprzedałeś samochód, również możesz skorzystać z naszej pomocy, ponieważ niejednokrotnie roszczenia kupujących okazują się niezasadne. Jest tak np. wtedy, gdy sprzedawca nie składał żadnych zapewnień o stanie pojazdu, a samochód ma typowo eksploatacyjne wady (np. zużyte sprzęgło). Jeśli sprzedałeś samochód i chcesz ustalić, czy istnieją podstawy Twojej odpowiedzialności, skontaktuj się z nami.
Dostępne pliki:
1) Wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu
pdf (Adobe Reader)
doc (Microsoft Word)
Wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu z dwoma współwłaścicielami (po stronie sprzedawców i/lub kupujących)
pdf (Adobe Reader)
doc (Microsoft Word)
2) Wzór umowy kupna-sprzedaży motocykla
pdf (Adobe Reader)
doc (Microsoft Word)
Wzór umowy kupna-sprzedaży motocykla z dwoma współwłaścicielami (po stronie sprzedawców i/lub kupujących)
pdf (Adobe Reader)
doc (Microsoft Word)
3) Wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, gdzie sprzedawcą jest komis
pdf (Adobe Reader)
doc (Microsoft Word)
4) Wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, gdy w rozliczeniu zostawiamy swój samochód i ewentualnie gotówkę.
pdf (Adobe Reader)
doc (Microsoft Word)
Witam kupiłam auto06. 05 po wizycie u mechanika wyszło że auto było bite , jest duży wyciek w silniku i zaczęło się dymić z silnika. Mechanik znalazł jeszcze do wymiany półosie, klocki i tarcze. Kupujący zarzekał się że auto jest świeżo po serwisie. Czy mogę mu jeszcze oddać to auto. Za auto zapłaciłam 18000 Mercedes b200 rok 2006
Wady należy jak najszybciej udokumentować i po otrzymaniu naszej analizy wysłać odstąpienie od umowy. Proszę o wypełnienie tego formularza https://autoprawo.pl/formularz. Na jego podstawie przygotujemy bezpłatną analizę sprawy z ofertą pomocy z naszej strony.
Potrzebowałem do firmy busa, udałem się do kilku salonów, wybrałem Renault Master nowy, produkcja ruszyła nowego modelu w październiku ja miałem dostać pod koniec listopada 2016.r
Ma moje pytania do sprzedawcy gdzie jest samochód usłyszałem nie wiem , po kilku dniach zadzwoniła pani powiedziała, że auto nie będzie w październiku, będzie w grudniu.
Przyjechało szczęśliwy wsiadłem i pojechałem, po 3 miesiącach z maski odpadła mi farba, zgłosiłem to do dilera, uznali że to wina kamieni. W styczniu 2018 r. , kolega mi zwrócił uwagę , że słupki rdzewieją od kabiny, zgłosiłem sprawę do dilera. Dostali zgodę na naprawę słupków umówiłem się na termin, przy sprawdzaniu auta, okazało się że rdzewieją słupki podtrzymujące dach ( auto to blaszak ) jest ich 5, znowu jadę do dilera i zgłaszam sprawa. Na moje pytanie co z samochodem?, naprawimy, kiedy ? jak będzie zgoda, a co z autem zastępczym na czas naprawy hm…….. auto nowe 1,5 roku, powinno pracować a ja się ciągle martwię.
Czy nowe czy używane nie wiadomo co się kupi, prawo jest po ich stronie nie kupującego.
Dobrą opcją jest jeszcze zabrać ze sobą miernik sprężania – w internecie są tanie. Raz miałem przypadek, że kupowałem autko. Jazda próbna no niby okej. Nigdy wcześniej nie jeździłem Audi A5. Coś mnie podkusiło żeby jeszcze kompresję sprawdzić. Sprzedawca niechętnie na to patrzył – okazało się że sprężanie na poziomie 13-14 barów (benzyna). To mój golf 4 ma idealne prawie 17,5-18 barów. Także polecam takie przydatne narzędzie.
Warto właśnie treść ze zdjęciami sobie zapisać aukcji bo miałem raz problem że właściciel się wypiął że tak powiem i zaprzeczył wszystkiemu co było na jego aukcji a ja nie miałem żadnego materiału dowodowego.
Bardzo dobre porady dot. zakupu auta żeby nie wpaść na minę.
Szkoda że wiele osób zapomina o tak ważnych podstawach. Te kwestie przy zakupie trzeba mieć ogarnięte żeby nie wbić się na minę ;)
Fajnie opisane wszystko, wiekszość osób nie wie o niektórych rzeczach, sam chociaż jestem elektrykiem samochodowym nie wiedziałem paru rzeczy a przyda mi się bardzo bo rzadko zmieniam auto a pamietam jak kupowalem ostatnio auto to też jechałem ze znajomym żeby spojrzał na to swoim okiem bo ja bylem podjarany ze kupuje auto i nie widziałem paru rzeczy
Komis Nowy Sącz uchyla się od pokrycia kosztów naprawy przy wadzie ukrytej.Fakt że dopiero po zdemontowaniu głębokim okazało sie że było stuknięte.
Nie winię komisu,ale fair powinno być!!!
Naprawa 1100 zł!!! Suzuki Swift !
Właśnie tak zostałem wraz z rodziną wpuszczony w maliny. Sprzedawca powiedział, że sprzedaż będzie zawarta wraz z punktem o niezgłaszaniu roszczeń. Nigdy się na to nie zgadzajcie chyba, że jesteście z kimś kto się dobrze zna na samochodach lub taki samochód sprawdzicie na stacji diagnostycznej. Zawarliśmy umowę właśnie z tym punktem i euforia jak nigdy dotąd, przejechałem 5km wjechałem na autostradę i już pierwszy kwiatek wyskoczył , problemy prawdopodobnie z osłoną silnika czy coś w tym stylu bo było słychać jakby śrubki od niej wypadały. Po 2 miesiącach padła skrzynia ( automat ) ponad 3000 zł naprawy, na dodatek serwis też leciał w kulki i skrzynia nie została zregenerowana jak należy co wyszło dopiero po gwarancji.
Samochód ma wiązkę silnika w złym stanie, cieknące turbo.
Jest to nauczka życiowa, auto kosztowało 13000 tys złoty i kierowano się emocjami a nie chłodnymi kalkulacjami o których wspomniał autor tekstu.