W przeważającej większości przypadków sprzedawcy mają wiedzę o wadach sprzedawanych pojazdów i liczą się z możliwością powstania sporu z kupującym. Próby polubownego rozwiązania sprawy często zależą od uświadomienia sprzedawcy co do poziomu determinacji kupującego.

Bezspornie skorzystanie z pomocy prawnej będzie zasadne w przypadku sporu z podmiotem zawodowo sprzedającym lub sprowadzającym pojazdy. Szereg komisów samochodowych wlicza w koszt swojej działalności prawdopodobieństwo sporu sądowego. Niemniej jednak proporcja osób korzystających z pomocy prawnej w stosunku do reszty kupujących działających na własną rękę jest niewielka, przez co szereg spraw jest przeciąganych, co prowadzi do przedawnienia roszczeń lub uchybienia innym terminom np. na zawiadomienie o wadzie pojazdu.

Założeniem większości nieuczciwych komisów jest programowe odmawianie jakimkolwiek roszczeniom kupujących, ponieważ większość z kupujących rezygnuje z drogi sądowej. W efekcie koszt postępowań sądowych kompensuje się dla nieuczciwych komisów z kwotami zarobionymi na sprzedaży pojazdów z wadami, których nabywcy zrezygnowali z podnoszenia roszczeń.

Skorzystanie z pomocy prawnej i pośrednictwa autoprawo.pl może zmaksymalizować szansę na zakończenie sporu na etapie przedsądowym lub przyspieszy rozstrzygnięcie sporu na etapie sądowym.

W przypadku sprzedawców, którzy nie trudnią się zawodowo sprzedażą lub sprowadzaniem pojazdów, skorzystanie z pośrednictwa prawnego może prowadzić do szybkiego zakończenia sprawy. Sprzedawcy będący osoby fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, zazwyczaj nigdy nie mieli styczności z sądem, w związku z czym groźba postępowania sądowego, związana z pismem otrzymanym od podmiotu świadczącego pomoc prawną, może skutecznie skłonić do ugodowego rozstrzygnięcia sprawy na etapie przedsądowym.

W przypadku chęci skorzystania z pomocy prawnej autoprawo.pl zapoznaj się z naszą ofertą obejmującą m.in. bezpłatną, wstępną analizę sprawy.

3 thoughts on “Kiedy skorzystać z pomocy prawnej?

  1. Witam kupiłem auto od osoby prywatnej które spala 1 L oleju na 100km sprzedawca w ogłoszeniu napisał ze auto było serwisowane w umowie było napisane ze kupujący nie będzie prowadził roszczeń co do auta jednak nie było wyszczególnione iż posiada wadę dotycząca spalania oleju w takich ilosciach czy jest szansą na odstąpienia od umowy?

    1. Będę zobowiązany za wypełnienie szczegółowego formularza dotyczącego wad fizycznych pojazdu. Jest dostępny pod adresem http://www.autoprawo.pl/formularz

      W przypadku tego typu wady na pewno warto będzie zebrać dowody na okoliczność odmiennych zapewnień sprzedawcy np. nagranie z nim rozmowy, w której poruszy Pan tę kwestię.

  2. Witam kupiłem auto od osoby prywatnej i okazało się że silnik jest do kapitalnego remontu i że progi pod plastiki praktycznie nie istnieją tak jak tylna cześć podwozia sprytnie zamaskowane. W umowie nie było żadnej klauzuli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.